Ukazał się album obrazujący pięć wieków Ormian w Warszawie
"Naszym celem jest pokazanie mało znanego oblicza Warszawy, czyli ormiańskiej karty w dziejach miasta. Album ukazuje zarówno dzieje zamierzchłe, jak i okresu współczesny. Pokazuje ewolucję społeczności ormiańskiej na przestrzeni ostatnich pięciu wieków. W naszym bogato ilustrowanym albumie prezentujemy wiele materiałów źródłowych i ikonografii, które nie były wcześniej publikowane" - opowiadał PAP współautor albumu Armen Artwich.
2012-12-02 09:27:04
Łódź: wirtualny spacer po podziemnej wodnej "katedrze"
Wśród ogromnych zbiorników wody pitnej na łódzkich Stokach cztery zbudowane są ze specjalnie wypalanej cegły, ze ścianami i stropami w kształcie łuków. Sklepienie każdego zbiornika tworzy 100 ceglanych kopuł, wspartych na 81 kolumnach. Łukowo-krzyżowe sklepienia przypominają gotycką katedrę, stąd też zbiorniki nazywane są podziemną "katedrą".
2012-12-01 11:02:56
Rzymskie srebrne monety z III wieku na stanowisku w Płowdiw w Bułgarii
Zespół naukowców pod kierunkiem Maji Martinowej dokonał odkrycia na stanowisku Odeon, rzymskiej budowli pochodzącej z okresu II-V wiek położonej koło Forum, gdzie znajdował się mniejszy z dwóch rzymskich teatrów w Trimontium – jak Rzymianie nazywali dzisiejsze Płowdiw.
2012-11-30 16:17:58
Prezydent poprowadził lekcję historii dla gimnazjalistów
W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas drugich i trzecich z Gimnazjum im. 6. Pułku Piechoty Legionów Józefa Piłsudskiego w Kałuszynie (woj. mazowieckie), Publicznego Gimnazjum w Lubochni (woj. łódzkie) i Zespołu Szkół nr 4 w Tomaszowie Mazowieckim (woj. łódzkie), uczestnicy programu edukacyjnego "Bernardo Bellotto - ambasador kultury" prowadzonego przez dział oświatowy Zamku Królewskiego.
2012-11-30 13:33:05
Trybunał Praw Człowieka ponownie zbada, czy Katyń był zbrodnią wojenną
Wśród pytań, które stronom na publicznej rozprawie zada Trybunał, jedno dotyczyć będzie - jak nieoficjalnie z kręgów zbliżonych do sprawy dowiedziała się PAP - kwalifikacji prawnej zbrodni katyńskiej. Brzmi ono: "czy masowy mord na polskich jeńcach można scharakteryzować jako zbrodnię wojenną?".
2012-11-30 13:31:03
„Jan Karski. Człowiek wolności” - wystawa Muzeum Historii Polski
„Na 22 planszach pokazujemy biografię Jana Karskiego, od lat spędzonych w rodzinnym mieście – Łodzi, poprzez studia, czas wojny, kiedy to podjął próbę poinformowania świata o zagładzie Żydów. Przedstawiamy też jego książkę +Story of a Secret State+ oraz życie prywatne. Zdjęcia wykorzystane na wystawie pochodzą m.in. z Muzeum Miasta Łodzi, któremu Karski przekazał wiele osobistych pamiątek” - powiedziała PAP Magdalena Pawlak z MHP, kurator wystawy.
2012-11-30 08:12:36
Warszawa: wystawa o polskich uchodźcach z 1942 r. w Iranie
"Armia generała Władysława Andersa była najbardziej niezwykłą armią spośród wszystkich armii alianckich czasu drugiej wojny światowej. Była jedyną składającą się wyłącznie z jeńców, więźniów i zesłańców, jedyną dowodzoną przez jeńców i więźniów, jedyną z armii alianckich, której szlak wiódł przez trzy kontynenty: z Europy przez Azję i Afrykę ponownie do Europy, by zanieść wolność do Polski" - powiedział podczas otwarcia ekspozycji sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Krzysztof Kunert.
2012-11-29 17:46:35
Archeolodzy odkryli starożytny cmentarz w Bułgarii
Odkrycia dokonali archeolodzy w pobliżu miejscowości Marten w obwodzie Ruse, podczas badań terenu na trasie planowanej budowy gazociągu między Bułgarią i Rumunią.
2012-11-29 16:58:08
Warszawa/ Na Zamku Królewskim wręczono nagrody KLIO
Nagroda Historyczna KLIO jest przyznawana od 1995 r. autorom książek i ich wydawcom za szczególny wkład w popularyzację historii. Oceniana jest nie tylko wartość poznawcza książek, ale także m.in. ich szata graficzna. Wydawnictwa są również nagradzane za publikację interesujących serii i cykli tematycznych.
2012-11-29 16:47:01
Dr Zawistowski: o żołnierzach wyklętych wiemy dużo, ale nie wszystko
Dyrektor BEP IPN powiedział PAP, że żołnierze wyklęci, którzy powinni być raczej nazywani "niezłomnymi" mają w badaniach Biura Edukacji Publicznej IPN pozycję wyjątkową. Efektem badań był już m.in. "Atlas polskiego podziemia niepodległościowego 1944-56", który jest - jak to ocenił - podsumowaniem pierwszego etapu badań nad tymi zagadnieniami.
2012-11-29 13:57:52