Dziennik historyczny IOH News - Nauka (ogólnie)

Przełącz strone: 1 2

Tajemnice pierwszych Sycylijczyków

Szkielety należące do ludzi współczesnych anatomicznie znaleziono w jaskini na wyspie Favignana, będącej jedną z Wysp Egadzkich. Datowanie wskazuje, że szczątki pochodzą z czasów ostatniego zlodowacenia.


2012-12-03 09:54:03


Charles C. Mann: globalizację zapoczątkował Kolumb

"1493. Świat po Kolumbie" to kontynuacja wcześniejszej pracy Charlesa C. Manna "1491. Ameryka przed Kolumbem", w której autor udowadnia, że w dotychczasowych ujęciach historii ludzkości nie doceniano faktu odkrycia Nowego Świata. Mann, odwołując się do badań ekologów, antropologów i historyków udowadnia, że konsekwencje odkrycia Kolumba ukształtowały świat, w którym żyjemy, w dużo większym stopniu, niż dotychczas przypuszczano, a jego konsekwencje odczuwamy w postaci najgorętszych problemów obecnej ery: od masowych migracji przez globalny handel po wojny kulturowe.


2012-10-18 16:41:16


Odznaczono zasłużonych w dokumentowaniu najnowszej historii Polski

Odznaczenia przyznano za "wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w dokumentowaniu i upowszechnianiu wiedzy źródłowej o najnowszej historii kraju".


2012-10-16 12:52:56


Obchody 80. rocznicy Pierwszej Polskiej Wyprawy Polarnej

List do uczestników środowych uroczystości w Legionowie skierował prezydent Bronisław Komorowski. "Spuścizna literacka Centkiewiczów, oparta w dużej mierze na wspomnieniach ze wspólnych wypraw, należy dziś do kanonu polskiego reportażu i powieści podróżniczej. Jak przed laty urzeka sugestywnymi obrazami bezkresów Arktyki i historiami z życia mieszkańców odległych lądów, zachęcając przy tym do odważnego pójścia w ślady polskich globtroterów" - czytamy m.in. w liście od prezydenta.


2012-09-26 17:56:37


Prof. Zygmunt Świechowski nagrodzony Lednickim Orłem Piastowskim

„Naukowy i dydaktyczny wkład prof. Zygmunta Świechowskiego w badania i upowszechnianie wiedzy z zakresu historii sztuki i architektury dynastii piastowskiej wśród społeczeństwa jest olbrzymi, stąd też przyznanie Panu Profesorowi honorowej Nagrody Lednickiego Orła Piastowskiego jest jak najbardziej uzasadnione i wskazane - napisała w uzasadnieniu kapituła nagrody.


2012-06-26 08:39:58


W.Brytania: datowano domniemane kości św. Jana

Technika datowania węglowego sama w sobie nie może potwierdzić, że jest to relikwia świętego, ale uprawdopodabnia twierdzenia archeologów, którzy ją znaleźli wraz z fragmentami czaszki, kości szczękowej, ramiennej i zębem w ruinach bułgarskiego monastyru.


2012-06-16 21:09:51


Rolnictwo zalało Europę od południa

Przejście od trybu życia zbieracko-myśliwskiego do rolniczego było jednym z najważniejszych kroków rozwojowych w naszej historii. Naukowcy starają się coraz lepiej zrozumieć przyczyny, skutki i przebieg tego procesu. Obecnie, dzięki analizom DNA sprzed pięciu tysięcy lat (pochodzącego ze szczątków ludzi z epoki kamienia) określili, jak rolnictwo rozprzestrzeniało się po dawnej Europie.


2012-04-27 11:46:08


Prof.Kaczmarek będzie kierował Instytutem Badań Regionalnych

Instytut Badań Regionalnych został powołany w strukturach Biblioteki Śląskiej uchwałą Sejmiku Województwa Śląskiego w lipcu ubiegłego roku. Radni zdecydowali wtedy, że działalność rozpocznie na początku tego roku.


2012-02-16 16:37:04


Ruszył nabór do kolejnej edycji programu "Thesaurus Poloniae"

Program Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest realizowany przez Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie (MCK). O trzymiesięczne stypendium mogą zabiegać profesorowie i wykładowcy akademiccy posiadający tytuł doktora oraz doktoranci.


2012-01-25 13:44:47


Manuskrypty Newtona w wersji cyfrowej

Wśród udostępnionych prac Newtona znalazła odręcznie stworzona przez naukowca kopia jego najważniejszego dzieła - "Philosophiae Naturalis Principia Mathematica" (Podstawy matematyczne filozofii przyrody). Ta przełomowa praca po raz pierwszy opublikowana została w lipcu 1687 roku. Zawiera ona prawo powszechnego ciążenia oraz prawa ruchu, które leżą u podstaw mechaniki klasycznej. Na zdigitalizowanych stronach dzieła są również odręczne przypisy i komentarze autora.


2011-12-13 10:50:05

Przełącz strone: 1 2