Dziennik historyczny IOH News - Władze regionalne

Przełącz strone: 1

Bp Cyryl Klimowicz uhonorowany Krzyżem Zesłańców Sybiru

Bp. Cyryl Klimowicz jest biskupem Irkucka. Ta położona we wschodniej Syberii diecezja to największa terytorialnie katolicka diecezja świata, bo obejmuje aż 10 mln km2 (obszar 30 razy większy od terytorium Polski). Na północy rozciąga się od Półwyspu Czukotka, na wschodzie obejmuje Kołymę i Magadan i dociera do Władywostoku. Na południu graniczy z Mongolią i Chinami. Na zachodzie jej granicę wyznacza Krasnojarsk.


2012-05-01 14:23:39


Apel RAŚ do prezydenta i premiera o gest ws. Tragedii Górnośląskiej

Pojęcie Tragedii Górnośląskiej dotyczy aktów terroru wobec Górnoślązaków - aresztowań, egzekucji oraz wywózek na Sybir i do kopalń Donbasu, które miały miejsce przez kilka miesięcy po wkroczeniu Armii Czerwonej na Śląsk. Szacuje się, że na Wschód wywieziono - według różnych opracowań - od 20 do 90 tys. osób. Według aktualnej wiedzy, nie wróciło kilka tysięcy z nich.


2012-01-27 13:43:44


Kujawsko-Pomorskie: 150. rocznica urodzin Stefana Łaszewskiego

"Stefan Łaszewski dobrze zasłużył się Polsce i nade wszystko Pomorzu. Trzeba podkreślić, że swoją wybitną karierę zawodową umiejętnie łączył z działalnością społeczną i patriotyczną" - podkreślił Jan Wyrowiński, wicemarszałek Senatu, który objął patronat nad obchodami.


2012-01-22 17:33:26

Przełącz strone: 1