Dziennik historyczny IOH News - Wyroki i kary

Przełącz strone: 1

Sąd oddalił pozew w sprawie książki o "Tygodniku Powszechnym"

W pozwie Jacek Pszon wskazywał, że zarówno autor książki Roman Graczyk, jak i jej wydawca, spółka Czerwone i Czarne, naruszyli jego dobra osobiste poprzez przypisanie w publikacji jego nieżyjącemu już ojcu Mieczysławowi współpracy z SB. Domagał się opublikowania w prasie przeprosin od obu pozwanych za zamieszczenie w książce "nieuprawnionych i krzywdzących ocen, że Mieczysław Pszon był współpracownikiem SB". Wnosił także o zakaz publikacji książki.


2012-10-31 16:55:15


Opole: stalinowski strażnik więzienny skazany za znęcanie się

Jak poinformował PAP w środę naczelnik oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Poznaniu prokurator Józef Krenz, w sumie zarzucano Konradowi K. popełnienie czterech przestępstw.


2012-09-19 15:18:04


Zmarł prok. Kazimierz G.; sprawy przeciw niemu - do umorzenia

Jak wynika z dostarczonego sądowi aktu zgonu Kazimierza G. (urodzonego w listopadzie 1917 r.), zmarł on w kwietniu tego roku, miesiąc po wyroku Wojskowego Sądu Okręgowego w Warszawie. IPN zarzucał w tej sprawie G. (pułkownikowi WP w stanie spoczynku), że bezprawnie przedłużył w październiku 1951 r. areszt oficerowi wojska płk. Stefanowi Biernackiemu, uczestnikowi rzekomego spisku w wojsku. G. podpisał odpowiednie postanowienie już po upływie terminu aresztu, wobec czego - według IPN - aresztowany powinien zostać wypuszczony na wolność.


2012-08-08 16:42:39


Sąd w Moskwie oddalił apelację wnuka Stalina dotyczącą Katynia

Wnuk Stalina pozwał Christoforowa za jego wypowiedź dotyczącą Katynia. Dżugaszwili uznał, że wystąpienie szefa archiwów FSB podczas międzynarodowej konferencji poświęconej procesowi w Norymberdze "godzi w honor i godność" jego dziadka. W kwietniu Nikulinski Sąd Rejonowy w Moskwie odrzucił jego skargę.


2012-07-12 14:53:33


65 lat temu został stracony komendant KL Auschwitz Rudolf Hoess

Egzekucja została wykonana tuż po godzinie 10, na szubienicy, która stanęła przy krematorium I w byłym obozie Auschwitz I, nieopodal budynku niegdysiejszej komendantury obozu. Zwłoki Hoessa zostały najprawdopodobniej spalone.


2012-04-16 12:00:47


Historyk olsztyńskiego IPN musi przeprosić b. dziennikarza

Według sądu Warot, który, publikując tekst w miesięczniku "Debata", występował nie jako autor publikacji naukowej z zakresu historii, ale w charakterze dziennikarza, opracowując artykuł "Z archiwum IPN" nie dochował szczególnej staranności i rzetelności.


2012-03-21 20:44:54


Media wiążą wyrok na Garzona z jego próbą badania zbrodni frankizmu

Przeciwko sędziemu Garzonowi, jak podkreśla niemiecki "Die Welt", donosząc o czwartkowym wyroku Sądu Najwyższego Hiszpanii, toczy się jednocześnie proces, w którym zarzuca mu się przekroczenie kompetencji z powodu wszczętego z jego inicjatywy w 2008 roku dochodzenia w sprawie zbrodni reżimu frankistowskiego.


2012-02-09 20:06:53

Przełącz strone: 1