Historyk olsztyńskiego IPN musi przeprosić b. dziennikarza

Według sądu Warot, który, publikując tekst w miesięczniku "Debata", występował nie jako autor publikacji naukowej z zakresu historii, ale w charakterze dziennikarza, opracowując artykuł "Z archiwum IPN" nie dochował szczególnej staranności i rzetelności.



Zdzisław Szymocha jest pracownikiem gabinetu marszałka woj. warmińsko-mazurskiego, przez wiele lat był naczelnym redaktorem regionalnej "Gazety Olsztyńskiej". Latem z powodzeniem startował w konkursie na prezesa Radia Olsztyn, jednak jego kandydatury nie zaakceptowała z powodów formalnych Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.



Szymocha twierdzi, że jego kandydatura nie uzyskała akceptacji Rady, ponieważ po Olsztynie rozeszła się informacja, że "na Szymochę jest w IPN teczka", a informacja ta miała dotrzeć do KRRiT.



W środę sąd, nakazując przeprosiny Szymochy, oddalił jednak jego powództwo w zakresie żądania kwoty 50 tys. zł na cele dobroczynne.



Uzasadniając wyrok, sędzia Przemysław Jagosz powiedział, że "autor poprzez dobór poszczególnych słów i fragmentów tekstów z teczek SB oraz sposób cytowania mógł wprowadzić w błąd czytelnika, że Szymocha był gotów współpracować z SB albo nawet, że taką współpracę podjął".



Jak dodał, autor w publikacji nie zaznaczał dokładnie cytowanych fragmentów pochodzących z teczek SB i nie podawał, że konkretne fragmenty dotyczące faktów czy opinii są wyrażone przez funkcjonariuszy. Poza tym, Warot nie skontaktował się przed publikacją artykułu z Szymochą, by poprosić o jego wypowiedź w tej sprawie, a także nie próbował dotrzeć do autorów wytworzonych dokumentów, czyli funkcjonariuszy SB.



Jak podkreślił sąd, "wprawdzie Paweł Warot zadał pytanie Szymosze poprzez portal społecznościowy Facebook, ale forma tego kontaktu była niedopuszczalna. Nie zawierała bowiem konkretnych pytań dotyczących jego ustaleń". A - w opinii sądu - gdy "publikacja ma dotyczyć tak wrażliwej sfery, jaką miałyby być kontakty z SB, to należało zachować szczególną staranność przy zbieraniu materiałów".



W listopadzie w bezpłatnym miesięczniku "Debata" historyk olsztyńskiej delegatury IPN Paweł Warot opisał zawartość zachowanej teczki Szymochy. W tekście znalazło się m.in. stwierdzenie, że SB nie werbowała Szymochy na tajnego współpracownika, ponieważ środowisko "Gazety Olsztyńskiej", gdzie zaczął pracować, było wówczas w znacznym stopniu "nasycone agenturalnie".



Szymocha domagał się przeprosin i 50 tys. zł, m.in. na cele dobroczynne. Podczas procesu powiedział, że nigdy świadomie nie współpracował z SB, a jego kontakty z funkcjonariuszami tej służby ograniczyły się do dwóch spotkań - gdy starał się o paszport i potem go zdawał. Podważył wiarygodność sporządzonych po tych spotkaniach notatek, które w swoim tekście przytoczył Warot.



Paweł Warot i Zdzisław Szymocha zgodzili się na publikację ich nazwisk.



Warot pisze do "Debaty" teksty o współpracy z SB znanych w Olsztynie i regionie osób od czterech lat. Proces, jaki wytoczył mu Szymocha, jest pierwszym tego rodzaju. (PAP)



ali/ bno/ jra/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17