Ruszył nabór do kolejnej edycji programu "Thesaurus Poloniae"
Program Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest realizowany przez Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie (MCK). O trzymiesięczne stypendium mogą zabiegać profesorowie i wykładowcy akademiccy posiadający tytuł doktora oraz doktoranci.
Do udziału w programie zapraszani są badacze, którzy zajmują się kulturą, historią i wielokulturowym dziedzictwem Rzeczypospolitej oraz Europy Środkowej.
„Interesują nas nowatorskie projekty, które dotyczą tematów nie opisywanych wcześniej przez naukowców w danym kraju np. Patrice Dabrowski, była profesor Harvardu pisała książkę o tożsamości kulturowej Polaków” - mówił PAP koordynator projektu dr Michał Wiśniewski z MCK.
Każdy uczestnik programu otrzymuje stypendium (3,5 lub 2,5 tys. zł) oraz jednorazowy grant (1,5 tys. zł) na zakup książek i pomocy naukowych, i przez trzy miesiące może w Krakowie realizować swój projekt.
W dotychczasowych pięciu edycjach programu uczestniczyło 24 naukowców z 15 krajów m.in. z Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Czech, Francji, Gruzji, Japonii, Rosji, Ukrainy i USA. Tematyka badań prowadzonych przez stypendystów jest bardzo różnorodna. Jedna z osób z USA przygotowywała monografię Krystiana Lupy, stypendystka z Japonii zajęła się polskim designem na początku XX wieku, a uczestniczka programu z Węgier mitem Matki Boskiej w polskiej kulturze na podstawie współczesnych badań z dziedziny antropologii kulturowej.
„Stypendyści podczas trzymiesięcznego pobytu w Polsce odwiedzają biblioteki i archiwa, nawiązują kontakty z uczelniami i znawcami tematu, nad którym pracują, gromadzą dokumentację fotograficzną. Staramy się im pomagać, zwłaszcza w realizacji projektów, które mają szansę na zakończenie w postaci publikacji” – mówił dr Wiśniewski.
MCK organizuje każdego roku dwie tury naboru dla stypendystów. W każdej przyznawane są trzy stypendia. Pierwszy, już rozpoczęty nabór, zakończy się 28 lutego, a wyłonieni stypendyści będą w Krakowie od 1 maja do 31 lipca. Drugi nabór – dla stypendystów, którzy do Polski przyjadą jesienią, zaczynie się w połowie maja.
W zeszłym roku w geście solidarności z dotkniętą trzęsieniem ziemi Japonią jedno ze stypendiów zostało przyznane naukowcowi z tego kraju. (PAP)
wos/abe/
Dyskusja na dany temat:
Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >
Najświeższe wiadomości IOH News:
Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna
Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.2012-12-04 09:56:00
"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"
Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.2012-12-03 21:23:51
Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej
W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.2012-12-03 18:45:39
Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"
Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.2012-12-03 15:10:31
Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat
Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.2012-12-03 13:42:17