Prof.Kaczmarek będzie kierował Instytutem Badań Regionalnych

Instytut Badań Regionalnych został powołany w strukturach Biblioteki Śląskiej uchwałą Sejmiku Województwa Śląskiego w lipcu ubiegłego roku. Radni zdecydowali wtedy, że działalność rozpocznie na początku tego roku.



Zadaniem Instytutu Badań Regionalnych, często nazywanego także przez środowisko akademickie Instytutem Śląskim (taka instytucja została zlikwidowana w 1992 roku) będzie prowadzenie działalności naukowo-badawczej nad szeroko rozumianą tematyką śląską.



Jego powołania od 12 lat chcieli zwłaszcza historycy, specjalizujący się w badaniach nad historią tego regionu, którzy zabiegali o utworzenie instytucji, która zajmowałaby się m.in. badaniami nad historią Śląska, a także koordynacją badań, nad którymi aktualnie pracują różne uczelniane zespoły badawcze. Część z nich tłumaczyła, że historia Śląska wymaga nowego spojrzenia, m.in. na powstania śląskie i okres międzywojenny.



Od początku uważano, że Biblioteka Śląska, która posiada status naukowy jest dobrym miejscem do tego rodzaju przedsięwzięć. Posiada ogromne zaplecze naukowe, w tym księgozbiór zlikwidowanego Śląskiego Instytutu Naukowego, który przechowywany jest w Bibliotece Śląskiej.



Uchwałę o powołaniu prof. Ryszarda Kaczmarka na stanowisko zastępcy dyrektora Biblioteki Śląskiej w Katowicach ds. Instytutu Badań Regionalnych Zarząd Województwa Śląskiego podjął w czwartek.



Prof. Kaczmarek jest dyrektorem Instytutu Historii i kierownikiem Zakładu Archiwistyki i Historii Śląska na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego. Swoją nową funkcję będzie pełnił przez 5 lat - od marca tego roku do lutego 2017 r.



Powiedział PAP, że instytut będzie się poruszał w dwóch obszarach: nauk humanistycznych i społecznych. "Jest to krok do przodu (pierwsza decyzja personalna-PAP), bo pojawi się namiastka instytutu" - powiedział.



Podkreślał, że funkcjonowanie instytutu jest nadal w fazie początkowej i obecnie najważniejsze jest, aby jeszcze w tym roku zbudować zespół naukowy, zintegrować środowisko, które zajmie się opracowaniem tzw. encyklopedii śląskiej. Tłumaczył, że konieczna będzie także ocena poglądów i nastrojów społecznych w województwie, oraz przygotowanie podręcznika do nauczania regionalnego.



Prof. Kaczmarek poinformował także, że istotna będzie integracja wydarzeń związanych z nauką poprzez nowy projekt - Śląskie Dni Nauki.



Zastępcę dyrektora do spraw Instytutu Badań Regionalnych powołuje i odwołuje Zarząd Województwa Śląskiego. Powołanie jest poprzedzone konkursem, przeprowadzonym przez komisję, w skład której wchodzą przedstawiciele Zarządu Województwa Śląskiego, przedstawiciele Rady Naukowej Instytutu Badań Regionalnych oraz dyrektor Biblioteki.



Instytut Śląski w Katowicach powołany został w 1934 roku przez Romana Lutmana. Reaktywowany wkrótce po wojnie, przetrwał zaledwie parę lat. Na fali odwilży 1956 roku powołany został rok później Śląski Instytut Naukowy, który działał do 1992 roku. (PAP)



ktp/ tot/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17