Warszawa: wystawa o polskich uchodźcach z 1942 r. w Iranie

"Armia generała Władysława Andersa była najbardziej niezwykłą armią spośród wszystkich armii alianckich czasu drugiej wojny światowej. Była jedyną składającą się wyłącznie z jeńców, więźniów i zesłańców, jedyną dowodzoną przez jeńców i więźniów, jedyną z armii alianckich, której szlak wiódł przez trzy kontynenty: z Europy przez Azję i Afrykę ponownie do Europy, by zanieść wolność do Polski" - powiedział podczas otwarcia ekspozycji sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Krzysztof Kunert.



Wystawa składa się z ok. 30 plansz z fotografiami pochodzących - jak podkreślił podczas wernisażu ambasador Islamskiej Republiki Iranu w Polsce Samad Ali Lakizadeh - z irańskich archiwów. "Ta ekspozycja jest doskonałą okazją do tego, by przypomnieć o 70. rocznicy ewakuacji polskich żołnierzy i cywilów ze Związku Radzieckiego do Iranu. Ich przyjęcie, dla nas Irakijczyków, było zaszczytem" - podkreślił Lakizadeh.



Wśród pamiątkowych czarno-białych fotografii widzowie mogą zobaczyć m.in. zdjęcia żołnierzy Armii Andersa w irańskich miastach m.in. w Bandar-e Anzali nad Morzem Kaspijskim i ich przyjęcie przez ludność cywilną, liczne portrety wycieńczonych wędrówką polskich uchodźców i opiekujących się nimi pielęgniarek w tzw. "Szpitalu 500 łóżek" w Teheranie, przejazdy polskich uchodźców ciężarówkami, gdy byli odprowadzani przez Irańczyków.



Widzowie mogą również obejrzeć zbiorowe portrety polskich dzieci, często sierot lub półsierot, które towarzyszyły żołnierskiej wędrówce z ZSRS. Wśród nich są np. zdjęcia w dziecięcym internacie w Isfahanie, w którym w pierwszej połowie lat 40. było aż 21 zakładów dla polskich dzieci, ich zajęcia szkolne i udział w uroczystościach religijnych. "Iran okazał się dla nas ziemią wolności" - podkreśliła podczas wernisażu Maria Gabiniewicz, która trafiła do Isfahanu jako ośmiolatka.



Ewakuacja Armii Polskiej z ZSRS do Iranu zakończyła się w sierpniu 1942 r. Fatalny stan zdrowia i koszmarne warunki trwających niekiedy miesiącami podróży, sprawiły, że wielu z tych, którzy chcieli wstąpić do Armii Polskiej, nigdy do niej nie dotarło. Zmarli w drodze z głodu, zimna i chorób. Na terytorium Iranu pochowanych zostało 2806 osób, w tym 650 wojskowych. Groby zlokalizowane są na dwóch cmentarzach polskich oraz jako polskie kwatery na innych cmentarzach, głównie ormiańskich.



W 1943 r. z jednostek przebywających w Iranie utworzony został II Korpus Polski. Później będąc w składzie brytyjskiej 8. Armii, uczestniczył w kampanii włoskiej; w maju 1944 polscy żołnierze brali udział w zdobywaniu Monte Cassino. (PAP)



nno/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17