Dr Zawistowski: o żołnierzach wyklętych wiemy dużo, ale nie wszystko

Dyrektor BEP IPN powiedział PAP, że żołnierze wyklęci, którzy powinni być raczej nazywani "niezłomnymi" mają w badaniach Biura Edukacji Publicznej IPN pozycję wyjątkową. Efektem badań był już m.in. "Atlas polskiego podziemia niepodległościowego 1944-56", który jest - jak to ocenił - podsumowaniem pierwszego etapu badań nad tymi zagadnieniami.



Według niego temat "wciąż nie jest do końca zamknięty". "Wciąż pojawiają się nowe informacje, nowe relacje, a przede wszystkim nowe dokumenty" - powiedział Zawistowski. Zaznaczył, że badacze patrzą na temat przez pryzmat dokumentów, także pamiętników, wspomnień osób, także materiałów bezpieki. "Trzeba pamiętać, że byli również ci, którym udało się przetrwać, a później albo zmarli przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości, albo nigdy się tą swoją wiedzą nie podzielili" - dodał.



Zawistowski ocenia, że z roku na rok obchodzone od 2011 r. 1 marca Narodowe Święto Żołnierzy Wyklętych, czyli działaczy podziemia antykomunistycznego i niepodległościowego, cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Wiele osób interesuje się kim byli działacze podziemia i dlaczego zdecydowali się na swoje "straceńcze" - z naszego punktu widzenia - działania.



Biuro Edukacji Publicznej IPN co roku, w okolicach 1 marca przygotowuje wiele akcji edukacyjnych na temat podziemia niepodległościowego. To różne wystawy - także uliczne - spotkania w IPN, lekcje historii dla młodych ludzi, przygotowywane materiały dla nauczycieli historii. Np. w 2011 roku odbył się pokaz Teatru Telewizji o żołnierzach wyklętych, który był transmitowany do szkół - przypomniał Zawistowski.



Białostocczyzna to region, gdzie podziemie funkcjonowało najdłużej. Dr Marcin Markiewicz z IPN w Białymstoku powiedział PAP, że badania nad tymi zagadnieniami nabrały intensywności po uzyskaniu dostępu do archiwum bezpieki. "Wiedza przez ten czas naprawdę wzrosła gigantycznie (...) jest jeszcze też sporo postaci, sporo oddziałów, na temat których snujemy jeszcze domysły, które wymagają dogłębnych badań. Tutaj bardzo pomocne byłyby relacje uczestników tych wydarzeń" - powiedział.



"Bezcenne są relacje zebrane jeszcze na początku lat 90., bo wtedy żyło jeszcze wiele osób działających w podziemiu niepodległościowym. W tej chwili to są już pojedyncze osoby, które najczęściej nie pełniły funkcji dowódczych. Byli to szeregowi żołnierze, którzy nie mieli dostępu do informacji, które mieli dowódcy. Staramy się korzystać i z tych relacji" - dodał Markiewicz.



Konferencja w IPN potrwa do piątku.(PAP)



kow/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a