Kalisz: prace archeologiczne na Starym Mieście
Szef kaliskiej placówki PAN dr Adam Kędzierski poinformował PAP, że w rumowisku budynku odkryto miniaturowy toporek z brązu. „W istniejącej w otoczeniu dawnej chałupy jamy odpadkowej znaleziono też sporo szklanych pierścionków, obrączki, dwie pary nożyc, ołowiowe odważniki, denar krzyżowy” – powiedział archeolog.
2012-07-13 14:16:04
"Lato w mieście" w Muzeum Historycznym m.st. Warszawy
"Zależy nam by spotkania organizowane w ramach +Lata w mieście+ były nie tylko ciekawą formą spędzenia przez dzieci i młodzież czasu wolnego, ale także by zainteresować ich historią naszego miasta. W imprezie uczestniczą także wszystkie oddziały naszego muzeum, dlatego wydaje się, że każdy będzie mógł znaleźć coś dla siebie" - powiedziała PAP specjalistka ds. PR Muzeum Historycznego m.st. Warszawy Klementyna Brzozowska.
2012-07-13 10:04:43
Lubelskie: przesiedleńcy odwiedzą rodzinne strony na Ukrainie
Uhnów wraz z częścią ówczesnego województwa lubelskiego w 1951 roku został włączony do ZSRR na skutek międzynarodowej umowy o zmianie przebiegu granicy polsko-radzieckiej. Korekcie granicy towarzyszyły przymusowe przesiedlenia. W ramach tzw. akcji H-T (Hrubieszów-Tomaszów) wysiedlono z oddanych przez Polskę ziem około 14 tys. Polaków. Część z nich zamieszkała w pasie przygranicznym, innych przesiedlono na Ziemie Zachodnie i w okolice Ustrzyk Dolnych w Bieszczadach, które na mocy tej samej umowy zostały włączone do Polski.
2012-07-13 09:53:38
Archeolodzy odkryli złoty skarb w Izraelu
Odkrycia dokonali naukowcy z Uniwersytetu Tel Awiwu, prowadzący we współpracy z Zarządem Ochrony Natury i Parków Narodowych Izraela prace wykopaliskowe na terenie Parku Narodowego Appollonia koło miasta Herclijja, położonego nad Morzem Śródziemnym w środkowej części Izraela.
2012-07-13 09:23:08
Sejm uczcił 90. rocznicę powrotu części Górnego Śląska do Polski
"W 90. rocznicę powrotu części Górnego Śląska do odradzającego się Państwa Polskiego, Sejm składa hołd i wyraża najwyższy szacunek wszystkim bohaterom, którzy walczyli o połączenie z macierzą w trzech śląskich powstaniach" - głosi uchwała.
2012-07-13 09:22:13
Posłowie PiS i SP negatywnie o podręczniku "Ku współczesności"
Podręcznikowi oraz procedurom dopuszczenia go do użytku szkolnego poświęcone zostało czwartkowe posiedzenie sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. Zostało one zwołane właśnie na wniosek posłów PiS i Sprawiedliwej Polski
2012-07-12 21:24:39
Wizerunek polskiego księdza prawosławnego w cerkwi w Lesie Katyńskim
Ks. Fedorenko był prawosławnym kapelanem Wojska Polskiego.
2012-07-12 19:15:51
Archeolodzy badają groby z I tysiąclecia p.n.e. w Azerbejdżanie
Grupa naukowców prowadzi badania kamiennych grobów skrzynkowych z I tysiąclecia p.n.e. na stanowisku w wiosce Kravelabi w rejonie Lerik, położonym w południowej części kraju przy granicy z Iranem.
2012-07-12 18:56:57
W.Brytania opublikowała część archiwów dotyczących UFO
Wśród 25 dokumentów opublikowanych przez brytyjskie archiwa znajduje się "długi raport dla biura ówczesnego premiera Tony'ego Blaira dotyczący polityki w sprawie UFO", któremu towarzyszy opis stanowiska inspektora urzędu ds. UFO, nazwanego "najdziwaczniejszym na Whitehall" - ulicy, przy której stoją budynki rządowe.
2012-07-12 18:40:03
Toruń: upamiętniono wsparcie UMK dla węgierskiej rewolucji
"Rok 1956 był najważniejszym wydarzeniem cementującym przyjaźń polsko-węgierską w XX wieku. Nasza rewolucja zaczęła się przecież od manifestacji węgierskich studentów, manifestujących poparcie dla przemian w Polsce, a później tak w Toruniu, jak i innych miastach polskich zbierano leki i żywność czy oddawano krew dla walczących z sowiecką armią Węgrów i za tę przyjaźń chcielibyśmy jeszcze raz podziękować" - podkreślił Tibor Navracsics, wicepremier i minister sprawiedliwości Węgier, który był w czwartek honorowym gościem toruńskich uroczystości.
2012-07-12 17:43:02