Kalisz: prace archeologiczne na Starym Mieście

Szef kaliskiej placówki PAN dr Adam Kędzierski poinformował PAP, że w rumowisku budynku odkryto miniaturowy toporek z brązu. „W istniejącej w otoczeniu dawnej chałupy jamy odpadkowej znaleziono też sporo szklanych pierścionków, obrączki, dwie pary nożyc, ołowiowe odważniki, denar krzyżowy” – powiedział archeolog.



W górnych warstwach odkryto także jednego trzeciaka, czyli niezmiernie rzadką monetę trzydenarową księcia mazowieckiego Siemowita oraz ślady osadnictwa pradziejowego i grób ludności łużyckiej.



Stare Miasto bezpośrednio sąsiaduje z dzielnicą Zawodzie, gdzie w średniowieczu był położony gród piastowski. Obecnie istnieje tutaj Rezerwat Archeologiczny, na terenie którego, dzięki środkom UE, zrekonstruowano grodzisko z okresu IX-XII wieku.Odtworzono przyziemie kolegiaty z około 1155 r., drewniane chaty, pomosty i fragmenty umocnień z epoki pierwszych Piastów. UE uznała projekt Kaliskiego Grodu Piastów jako kluczowy w promocji dziedzictwa kulturalnego Europy.



Od IX do XIII wieku, na Zawodziu znajdowało się silnie ufortyfikowane centrum wczesnośredniowiecznego państwa. Była tu siedziba kasztelanii, ziemi i księstwa oraz władzy kościelnej. Gród najbardziej rozwijał się w okresie panowania Mieszka III Starego, zwanego powszechnie „księciem całej Polski”. Kaliską dzielnicę wspominał w 1106 r. Gall Anonim.



Według Kędzierskiego, osada wczesnośredniowieczna w dzielnicy Stare Miasto jest jednym z najważniejszych miejsc, gdzie formowało się państwo polskie. Celem badań jest określenie granicy występowania osadnictwa i ustalenie ich funkcji oraz czasu powstania.



Prace archeologiczne dofinansowuje kaliski samorząd.(PAP)



zak/ abe/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a