Łowicka bazylika i opactwo cystersów w Sulejowie Pomnikami Historii
"To naprawdę duża satysfakcja, kiedy można wyróżnić zabytki materialne, z którymi wiążą się przecież także ogromne emocje, uczucia, modlitwy, a więc cała sfera niematerialna ważna dla funkcjonowania społeczności lokalnych, ważna dla funkcjonowania całego narodu i społeczeństwa" - mówił prezydent Bronisław Komorowski podczas środowej ceremonii przyznania wyróżnień w Pałacu Prezydenckim.
2012-11-28 19:27:38
Litwa: zatrzymano pięciu podejrzanych o zbezczeszczenie mauzoleum Piłsudskiego
Najmłodszy z zatrzymanych ma 19 lat, a najstarszy 27. Szczegóły dotyczące policyjnej operacji nie są na razie znane.
2012-11-28 18:55:49
Prezydent honorowym mecenasem rezydencji królewskich
Jak zaznaczył prezydent, celem objęcia mecenatem rezydencji królewskich jest dążenie do zbudowania systemu, w sposób szczególny dającego szansę na "jak najlepsze wykorzystanie na rzecz Polski, Polaków, tych szczególnych miejsc związanych z pamięcią o królach polskich, o I Rzeczpospolitej". "Chcę również dostrzec w tej inicjatywie próbę zmobilizowania nas wszystkich do tego, żebyśmy potrafili te skarby oddziedziczone po naszych przodkach wykorzystać jak najlepiej na rzecz przyszłości" - mówił Komorowski.
2012-11-28 17:34:09
"Dziadek z Wehrmachtu" - projekt dokumentacji o Polakach w niemieckiej armii
Do tej pory udało się nagrać wspomnienia ponad 30 żyjących dziś w Polsce b. żołnierzy niemieckich, którzy brali udział w II wojnie św. - podali historycy Karolina Żłobecka i Marcin Jarząbek, którzy w środę przedstawili wstępne wyniki projektu na odbywającej się w Warszawie międzynarodowej konferencji naukowej z cyklu "Genealogie pamięci". Badacze ci, związani m.in. z Fundacją Ośrodka Karta i Instytutem Historii UJ, poinformowali, że pierwsze fragmenty nagranych wywiadów będą udostępnione w styczniu 2013 r. m.in. na portalu www.audiohistoria.pl.
2012-11-28 16:48:40
W Gdyni otwarto nową siedzibę Muzeum Marynarki Wojennej
„Otwieramy kolejną ważną placówkę muzealną w Polsce: w tym budynku będzie się zawierać spory kawałek historii naszej floty – floty odtworzonej równo 28 listopada 1918 r.” – mówił na otwarciu Siemoniak. Dodał, że ma nadzieję, iż wagę placówki dostrzegą też odwiedzający Gdynię turyści z głębi Polski i dzięki niej „dowiedzą się, jak wspaniałą historię ma nasza flota, ale też zrozumieją, jak bardzo Marynarka Wojenna dzisiaj i w przyszłości będzie Polsce potrzebna”.
2012-11-28 16:46:52
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa pokazało najcenniejsze nabytki
Jak poinformował podczas prezentacji dyrektor muzeum, Michał Niezabitowski, w tym roku placówka wydała prawie 280 tys. zł na zakup zabytków. „Był to rok niezwykle dla nas udany” – powiedział dyrektor muzeum.
2012-11-28 16:43:12
Białystok: Muzeum Pamięci Sybiru może liczyć na współpracę IPN
Muzeum Pamięci Sybiru, ogólnopolska placówka zajmująca się tematyką wywózek Polaków na Wschód, będzie stanowić część Muzeum Wojska w Białymstoku. Ma powstać do 2016 roku. Stworzono już projekt architektoniczny muzeum, obecnie powstają koncepcje wystaw.
2012-11-28 15:51:31
Kraków: rozpoczął się II Festiwal Filmów Archeologicznych
To jedyny tego typu festiwal w Europie Środkowej. „Adresujemy go do wszystkich entuzjastów archeologii. Prezentujemy filmy, które pokazują to, co dzieje się w tej dziedzinie, w tym efekty najnowszych badań prowadzonych w Egipcie i różnych miejscach Europy” - powiedział PAP wicedyrektor Muzeum Archeologicznego w Krakowie Tomasz Wichman.
2012-11-28 11:54:39
65 lat temu został aresztowany mjr Łukasz Ciepliński
WiN, czyli Ruch Oporu bez Wojny i Dywersji „Wolność i Niezawisłość” (używana była też nazwa Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość”) powstał 2 września 1945 r. W swym szczytowym okresie działania (lata 1945 - 1946) skupiał od 20 do 25 tys. członków. I choć miał akowskie korzenie, to jego zadaniem nie była walka zbrojna, lecz tajna działalność polityczna. "Musimy przygotować się i przystąpić do walki w odmiennej, nowej formie, o niezmienne, podstawowe cele, o pełną suwerenność, rzeczywistą demokrację w duchu zachodnioeuropejskim" - napisali twórcy WiN w dokumencie programowym.
2012-11-28 11:53:42
Rozpoczęło się uroczyste posiedzenie Senatu z udziałem prezydenta i premiera
Uroczyste posiedzenie Senatu poprzedziło złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą senatorów II Rzeczypospolitej pomordowanych, poległych, zaginionych, zmarłych w latach II wojny światowej i powojennym okresie represji. Kwiaty - oprócz Komorowskiego i Tuska - złożyli także marszałkowie Sejmu i Senatu, Ewa Kopacz i Bogdan Borusewicz.
2012-11-28 11:48:26