W Gdyni otwarto nową siedzibę Muzeum Marynarki Wojennej

„Otwieramy kolejną ważną placówkę muzealną w Polsce: w tym budynku będzie się zawierać spory kawałek historii naszej floty – floty odtworzonej równo 28 listopada 1918 r.” – mówił na otwarciu Siemoniak. Dodał, że ma nadzieję, iż wagę placówki dostrzegą też odwiedzający Gdynię turyści z głębi Polski i dzięki niej „dowiedzą się, jak wspaniałą historię ma nasza flota, ale też zrozumieją, jak bardzo Marynarka Wojenna dzisiaj i w przyszłości będzie Polsce potrzebna”.



Jak podkreślił Siemoniak, szczególną rolę w budowie muzeum odegrał admirał Ryszard Łukasik – b. dowódca Marynarki Wojennej, który był pomysłodawcą powstania placówki.



Oprócz Siemoniaka, w otwarciu nowej siedziby muzeum wzięli udział m.in. były minister obrony narodowej Bogdan Klich, b. wiceminister tego resortu, obecnie wiceprzewodnicząca Zgromadzenia Parlamentarnego NATO - Jadwiga Zakrzewska oraz dowódca Marynarki Wojennej admirał floty Tomasz Mathea.



Jeszcze przed otwarciem placówki przy płycie Pomnika Marynarza Polskiego na gdyńskim Skwerze Kościuszki odbyły się – również z udziałem ministra Siemoniaka - uroczystości upamiętniające 94. rocznicę odtworzenia Marynarki Wojennej. Na płycie złożono wieńce i wiązanki kwiatów, miała też miejsce uroczysta zmiana warty oraz defilada pododdziałów Marynarki. Już w środę rano okręty MW podniosły wielką galę banderową.



Otwarta w środę nowa siedziba Muzeum Marynarki Wojennej to czterokondygnacyjny budynek położony nieopodal gdyńskiego Skweru Kościuszki. Obiekt liczy ponad trzy tysiące metrów kwadratowych powierzchni, na których - oprócz przestrzeni wystawienniczych - znajdują się m.in. sala audiowizualna, nowoczesna biblioteka oraz miejsce przeznaczone na kawiarnię.



Jak poinformowała PAP Iwona Krysiewicz z działu PR Muzeum Marynarki Wojennej, muzeum zostanie otwarte dla zwiedzających 1 grudnia. Początkowo będzie można w nim oglądać wystawy czasowe, w tym ekspozycję przedstawiającą historię polskiej marynarki, kolekcję obrazów polskich malarzy marynistycznych, wystawę modeli dawnych żaglowców, a także zbiory orderów i odznaczeń.



W przyszłości w placówce ma powstać stała multimedialna wystawa dotycząca historii i teraźniejszości polskich sił morskich. Wśród najciekawszych eksponatów, które złożą się na ekspozycję, pracownicy placówki wymieniają np. rękopis komandora Bogumiła Nowotnego z opisem spotkania z Józefem Piłsudskim w dniu odtworzenia Marynarki Wojennej, pamiątki po dowódcy ORP „Orzeł" kmdr. ppor. Janie Grudzińskim czy odpis aktu ślubu Jadwigi Piłsudskiej (córki marszałka) i pilota Andrzeja Jarczewskiego, zredagowany na ORP „Conrad".



Całościowy koszt budowy i wyposażenia nowej siedziby muzeum wyniósł prawie 18 mln zł, w tym blisko 8 mln zł stanowiły środki zgromadzone przez Fundację „O dach dla historii Marynarki Wojennej".



Akt erekcyjny muzeum Marynarki Wojennej wmurowany został 28 listopada 1998 r. w 80. rocznicę odtworzenia MW. Budowę rozpoczęto 5 maja 2002 r., a w październiku 2005 r. powstał obiekt w stanie surowym. Latem 2010 r. ministerstwo obrony przyznało dotację na realizację drugiego etapu i 6 czerwca 2012 r. placówka otrzymała zgodę na dopuszczenie budynku do użytkowania.



Muzeum Marynarki Wojennej, jako instytucja, powstało już w 1953 r. Przez pierwszych 20 lat działalności mieściło się w przedwojennej willi znajdującej się przy gdyńskiej plaży. W 1976 r. muzeum przejęło okręt ORP „Błyskawica" i od tego momentu jego pokład był jedynym miejscem służącym placówce do celów wystawienniczych.



28 listopada 1918 r. naczelnik państwa Józef Piłsudski podjął decyzję o odtworzeniu Marynarki Wojennej po zaborach. (PAP)



aks/ bno/ gma/




Dyskusja na dany temat:


  • krakus57 napisał:

    [quote:fed0245f8e="IOH BOT"] odpis aktu ślubu Jadwigi Piłsudskiej (córki marszałka) i pilota Andrzeja Jarczewskiego, zredagowany na ORP ?Conrad". [/quote:fed0245f8e] IOH BOT Horrendum . Andrzej Jaraczewski był pilotem ???!!! Był mianowany jako ppor. mar dowódcą S-3 czyli " Wyżeł " .To nie błędy autorskie Muzeum to napewno ... głupota PAAAANI Dziennikarki - ksssstałconej w hij skulach (która pomyliła Jadwige pilota ATA z por. Andrzejem ). Zanim napisała lepiej by jej było porozmawiac z Córka Dziadka , przecież jeszcze zyje w Warszawie , tak jak ja to zrobiłem . Nota bene pod komendą Jaraczewskiego pływał piekny Józio P adiutant morski Sikorskiego ( którym został po obrazeniach jakie odniósł w pożarze ścigacza ) i zginał w katastrofie 43 razem z nim . 16 V 1943 S 3 został wycofany ze służby na wskutek zużycia, a 20 V zwrócono go Royal Navy. Jego ostatnim dowódcą był ppor. Ludwik Antoszewicz. Po wojnie jednostkę sprzedano i przebudowano ( jak wiekszośc tych MGB m.in z polskiego Dywizjonu ) na jacht motorowy. Istnieje do dziś ( nie tylko on - prawie wszystkie polskie ) jako "Freelancer ". Oj , ładne to Muzeum jesli robi takie błedy w opisach . I tak to jest w równiez w ...bibliografiach historycznych . A ludzie i tak uwierza . PS . A u nas tylko została " Błyskawica " , Nie stac mocarstwowej entej RP na ODKUPIENIE kawałka historii ... Racja , bo i po co komu duże ilosci stali i drewna lekko postarzałe . Lepiej budowac Światynie , Ooooo - patrz :...Ności . Ochroni swym niebieskim orężem. serdecznie pozdrawiam MJR technokrata

  • marek8888 napisał:

    Witam, Czy możnaby prosić o blizsze informacje gdzie można zasięgnąć wiadomości na temat obecnych losów tych przebudowanych na jachty dawnych polskich ścigaczy? Pozdrawiam

  • krakus57 napisał:

    PT marek 8888 Jak sie odrobie ( ? ) to wysle materiały ( sub rosa ) na PW . serdecznie pozdrawiam MJR technokrata



Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a