200. rocznica śmierci Hugo Kołłątaja
Hugo Kołłątaj herbu Kotwica urodził się 1 kwietnia 1750 roku w Dederkałach Wielkich na Wołyniu w rodzinie szlacheckiej. Uczęszczał do szkół w Pińczowie, później studiował na Akademii Krakowskiej, gdzie zdobył tytuł doktora filozofii. Następnie kształcił się w Wiedniu i w Rzymie, gdzie doktoryzował się z prawa i teologii, a także przyjął święcenia kapłańskie. Wróciwszy do kraju w 1774 roku objął kanonię krakowską, pełnił również posługę kapłańską w parafiach w Pińczowie i Krzyżanowicach Dolnych. W okresie reform, które próbował wprowadzić Stanisław August Poniatowski, Kołłątaj był aktywnym członkiem Towarzystwa do Ksiąg Elementarnych oraz Komisji Edukacji Narodowej (KEN), w ramach której był autorem koncepcji rozbudowy szkół na terenie kraju.
2012-02-27 08:33:56
Kolejny alarm w sprawie fatalnego stanu Pompejów
Szef obserwatorium, analizującego stan zabytków kultury, architekt Antonio Irlando powiedział, że na jeden nagłośniony przez media przypadek zawalenia się fragmentów antycznej zabudowy na terenie wykopalisk przypada dziewięć, o których nikt nawet nie wie.
2012-02-26 20:55:48
IPN uczci Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w całej Polsce
"Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to ważne święto przypominające o powojennym polskim podziemiu antykomunistycznym. Każda inicjatywa podejmowana, by przypomnieć o tragicznych losach Żołnierzy Wyklętych jest cenna" - powiedział prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Stanisław Oleksiak. Podkreślił, że wiele imprez, które z tej okazji przygotował IPN, adresowanych jest do młodego pokolenia.
2012-02-26 11:51:09
Nowe ustalenia archeologów na temat słowiańskiej obrzędowości pogrzebowej
Groby z pochówkami zwierzęco-ludzkimi są u Słowian bardzo rzadko spotykane, przy czym kości zwierzęce stanowią z reguły jedynie niewielką domieszkę. Odkrycie całego spopielonego zwierzęcia, zapewne spalonego na stosie razem ze zmarłych jest ewenementem.
2012-02-26 11:42:39
Planszę do gry Majów sprzed 1000 lat odkryto w Meksyku
Odkrycia dokonano na stanowisku Dzibilnocac, położonym w stanie Campeche w południowo-wschodniej części Meksyku na półwyspie Jukatan, gdzie znajdują się pozostałości ośrodka religijnego Majów.
2012-02-26 11:41:10
XIV-wieczne kazania będą miały oprawę muzyczną
Producenci premierowego koncertu zapowiadają starania o to, by został on zarejestrowany przez TVP. Zamierzają również nagrać płytę DVD, a także planują krajową i zagraniczną trasę koncertową, aby w ten sposób promować region świętokrzyski. Dochód z wrześniowego koncertu ma być przeznaczony na odbudowę wieży kościelnej na Św. Krzyżu - poinformował w sobotę na swojej stronie klasztor oo. oblatów na Św. Krzyżu.
2012-02-26 09:11:45
Przewodniczący PE oddał hołd ofiarom hitlerowskiej masakry
Schulz przypomniał w swym wystąpieniu, że była to "jedna z najokrutniejszych zbrodni" popełnionych podczas II wojny światowej.
2012-02-25 19:34:26
Skarby z fregaty "Mercedes" odleciały do Hiszpanii
W trakcie rozegranego w 1804 roku u południowych wybrzeży Portugalii morskiego starcia, zwanego bitwą koło przylądka Santa Maria, marynarka brytyjska odniosła zwycięstwo nad hiszpańską eskadrą przewożącą metale szlachetne i inne cenne towary z Ameryki Południowej do metropolii. Fregata "Nuestra Senora de las Mercedes" zatonęła wraz z częścią skarbu i około 200 marynarzami, a pozostałe trzy okręty poddały się Brytyjczykom, którzy odprowadzili je do Gibraltaru.
2012-02-25 12:58:55
Unikalną monetę z XI wieku odnaleziono w Anglii
Moneta została odkryta przy pomocy wykrywacza metali przez Maureen Jones, która w listopadzie 2011 r. prowadziła amatorskie poszukiwania na polu koło miasta Gloucester, stolicy hrabstwa Gloucestershire w południowo-zachodniej Anglii.
2012-02-25 10:22:42
85 lat temu „Mazurek Dąbrowskiego” stał się hymnem Polski
„+Mazurek Dąbrowskiego+ doczekał się licznych modyfikacji tekstu w zależności od okoliczności i miejsca w jakich był wykonywany, natomiast jego prosta melodia zawsze pozostawała niezmienna, towarzysząc Polakom we wszystkich zaborach w życiu codziennym narodu i zrywach powstańczych” – pisał Tomasz Matuszak („+Mazurek Dąbrowskiego+ w świetle akt Centralnego Archiwum Wojskowego”).
2012-02-25 08:40:34