Przewodniczący PE oddał hołd ofiarom hitlerowskiej masakry

Schulz przypomniał w swym wystąpieniu, że była to "jedna z najokrutniejszych zbrodni" popełnionych podczas II wojny światowej.



"Staję dzisiaj przed wami nie tylko jako przewodniczący Parlamentu Europejskiego, ale także jako obywatel niemiecki głęboko wstrząśnięty i zawstydzony brutalnością i nieludzkością masakry, popełnionej w tym miejscu przez Niemców" - oświadczył Schulz w przemówieniu wygłoszonym w Marzabotto w obecności przedstawicieli władz, mieszkańców i krewnych ofiar.



"Trudno mi znaleźć właściwe słowa, by wyrazić moje uczucia i współczucie" - dodał.



"Sam fakt, że ja - syn żołnierza Wehrmachtu, którego oddział okupował dawny Związek Radziecki - mogę zwrócić się dzisiaj do was jako reprezentant wielonarodowego parlamentu, oraz fakt, że możemy razem, Niemcy i Włosi, oddać cześć ofiarom, pokazuje, iż europejski sen stał się rzeczywistością" - mówił Schulz.



Szef PE zapewnił następnie, że "obecnie obywatele niemieccy, choć nie są osobiście winni, ponoszą oczywiście wielką odpowiedzialność, (ponieważ ciąży na nich) obowiązek zachowania pamięci (...) o tym, czego dopuszczono się w imię naszego narodu".



Ostatnie zdania swego wystąpienia Schulz wygłosił po włosku, nie kryjąc - jak zauważono - łez. (PAP)



sw/ akl/ ro/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a