Koszalin: rekonstrukcja pacyfikacji strajku w rocznicę stanu wojennego
Zaprezentowane na głównym placu miasta widowisko przygotowali uczniowie Zespołu Szkół nr 2 oraz miejscowa delegatura Instytutu Pamięci Narodowej. W spektaklu wykorzystano kilka milicyjnych pojazdów z okresu stanu wojennego. Rekonstrukcję, mimo deszczu, obejrzało kilkaset osób.
2011-12-13 18:52:52
Francja: sesja o rewolucjach - od Solidarności po arabską wiosnę
Całodzienną sesję przygotował konsulat RP w Lille wspólnie z francuskim stowarzyszeniem "Les Jeunes Europeens" ("Młodzi Europejczycy"), a dyskusje toczyły się w gmachu tamtejszej Wyższej Szkoły Dziennikarskiej (ESJ). Debatom przysłuchiwali się - obok naukowców i związkowców z obu krajów - także studenci dziennikarstwa i nauk politycznych z Lille.
2011-12-13 18:42:26
Nowa edycja "Kolejki" - edukacyjnej gry planszowej IPN
Gra "Kolejka" opowiada o realiach życia codziennego w latach schyłkowego PRL. Gracze, których w pierwszej wersji mogło być od 2 do 5, muszą wysłać swoją złożoną z pionków "rodzinę" do sklepów na planszy i zdobyć wszystkie towary z wylosowanej listy zakupów. Problem polega jednak na tym, że półki w pięciu osiedlowych sklepach są puste. Gracze ustawiają pionki w kolejkach, nie wiedząc z początku, do którego sklepu zostanie dostarczony towar. Gdy odsłania się karty dostawy towaru, okazuje się, że kart towaru starczy tylko dla kilku szczęśliwców, stojących najbliżej drzwi do sklepu.
2011-12-13 18:30:35
Włoski publicysta: w stanie wojennym byłem w Polsce 15 godz. bez wizy
Geninazzi, wybitny znawca najnowszej historii Polski, wspomniał, że natychmiast, gdy dowiedział się 13 grudnia 1981 roku o wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce, postanowił tam jechać. Zaczął starać się o wizę, ale dowiedział się, że jej nie otrzyma.
2011-12-13 18:20:51
Kurs podziemnego drukarstwa w rocznicę stanu wojennego
"To był czas dużej radości, dużej naiwności, odrobinę czarno-biały świat, ale świat wielkich idei, i ogromny strach, żeby mama się nie dowiedziała, co robię. Trzeba to było godzić ze szkołą, z obowiązkami rodzinnymi i nie zawsze to dobrze wychodziło" - wspominał atmosferę podziemnej działalności drukarskiej Orłowski.
2011-12-13 18:19:54
Prezydent odznaczył działaczy opozycji lat 80.
"Kochani, mam świadomość - i tak cały czas myślałem, wręczając wam odznaczenia - że najważniejsze wyróżnienie, odznaczenie i podziękowanie dostaliśmy wszyscy - to najwspanialszy order wolnej Polski" - powiedział prezydent do odznaczonych.
2011-12-13 17:47:53
Rekonstrukcja manifestacji w rocznicę stanu wojennego w Krakowie
"Wrona skona", "Solidarność" - głosiły transparenty niesione przez krakowskich licealistów. "Uwolnić internowanych!" - wołali uczestnicy manifestacji. Naprzeciwko nich stanęli rekonstruktorzy historyczni w rolach żołnierzy ZOMO i wojska. Na potrzeby rekonstrukcji na Rynek wjechały dwa transportery opancerzone typu "scot" i stary star wojskowy, do którego wprowadzano zatrzymanych.
2011-12-13 16:59:31
Rzeszów: odtwarzający zomowców rozdawali materiały o stanie wojennym
"Materiały dość szczegółowo opisują stan wojenny na Podkarpaciu. Natomiast sama akcja przeniosła nas w realia dnia codziennego w stanie wojennym, kiedy ulice patrolowały tzw. służby porządkowe, a przechodnie byli legitymowani" - powiedział Jakub Izdebski z rzeszowskiego IPN.
2011-12-13 16:53:33
Wystawa o wsparciu Polonii amerykańskiej w czasie stanu wojennego
Ekspozycja "Przyjaciele +Solidarności+. Amerykańskie środowiska polonijne na rzecz opozycji demokratycznej w Polsce stanu wojennego" przedstawia m.in. fotografie wielotysięcznych demonstracji organizowanych w proteście przeciwko represjom polskich opozycjonistów w Chicago, Waszyngtonie, Seattle, Bostonie oraz w Nowym Jorku.
2011-12-13 16:52:18
Na Białołęce odsłoniętą tablicę upamiętniającą internowanych
"W czasie stanu wojennego powstały zręby społeczeństwa obywatelskiego" - powiedział prezes Stowarzyszenia Wolnego Słowa, Wojciech Borowik.
2011-12-13 16:50:22