Francja: sesja o rewolucjach - od Solidarności po arabską wiosnę

Całodzienną sesję przygotował konsulat RP w Lille wspólnie z francuskim stowarzyszeniem "Les Jeunes Europeens" ("Młodzi Europejczycy"), a dyskusje toczyły się w gmachu tamtejszej Wyższej Szkoły Dziennikarskiej (ESJ). Debatom przysłuchiwali się - obok naukowców i związkowców z obu krajów - także studenci dziennikarstwa i nauk politycznych z Lille.



Jak powiedział PAP konsul generalny RP w Lille Bogdan Bernaczyk-Słoński, pierwotnie organizatorzy przygotowywali sesję koncentrującą się tylko wokół rocznicy stanu wojennego, ale "wypadki w krajach islamskich zmodyfikowały te plany i narzuciły wątek porównawczy".



Jak zaznaczył konsul, w dobie rewolucji arabskich Polska ma okazję przypomnieć o swoim know-how w dziedzinie pokojowego przejścia od dyktatury do demokracji.



Wśród głównych tematów wtorkowej sesji była fala francuskiej solidarności z Polakami w latach 80., której konkretnym wyrazem były liczne wtedy konwoje ciężarówek ze sprzętem poligraficznym i pomocą humanitarną.



Prelegenci przypomnieli o swoistej "fascynacji" francuskich związkowców w tamtych czasach rodzącym się w Polsce pierwszym niezależnym syndykatem w sowieckim bloku.



W drugiej części konferencji dyskutanci skupili się na porównaniu ruchu Solidarności i niedawnej fali rewolucji arabskich oraz na reakcjach Zachodu na oba te wydarzenia.



W konferencji wzięli udział badacze rewolucji Solidarności z Francji i Polski, w tym znani socjolodzy Alain Touraine i Marcin Frybes. Wśród mówców byli także związkowcy z obu krajów, jak Józef Niemiec, działacz Solidarności, obecny członek kierownictwa Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych w Brukseli, oraz liczni dziennikarze i publicyści. Organizatorzy zaprosili również gości z Tunezji i innych krajów arabskich, w których wybuchły niedawno rewolty.



Z Paryża Szymon Łucyk (PAP)



szl/ mc/ jbr/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a