Rzeszów: odtwarzający zomowców rozdawali materiały o stanie wojennym

"Materiały dość szczegółowo opisują stan wojenny na Podkarpaciu. Natomiast sama akcja przeniosła nas w realia dnia codziennego w stanie wojennym, kiedy ulice patrolowały tzw. służby porządkowe, a przechodnie byli legitymowani" - powiedział Jakub Izdebski z rzeszowskiego IPN.



Przez kilka godzin po ulicach Rzeszowa chodziły patrole ZOMO z bronią krótką i długą, pałkami, tarczami. Mieli też do dyspozycji milicyjną nyskę oraz fiata 125p.



"Członkowie grupy rekonstrukcyjnej oprócz rozdawania materiałów edukacyjnych, legitymowali przechodniów, inscenizowali pościgi milicjantów za poszukiwanymi" - zauważył prezes Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych, Mirosław Majkowski.



Od wtorku przed siedzibą rzeszowskiego oddziału IPN można także oglądać wystawę "Stan wojenny na Podkarpaciu". "Zostało na niej zgromadzone blisko 100 dokumentów i fotografii przedstawiających wprowadzenie, przebieg i konsekwencje stanu wojennego w naszym regionie" - wyjaśnił Izdebski.



Uroczystości przypominające 30. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego odbyły się również w innych miastach Podkarpacia, m.in. w Przemyślu, Jarosławiu i Sanoku. W wielu kościołach regionu wieczorem odprawione zostaną mszy św. w intencji jego ofiar.(PAP)



kyc/ hes/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a