W listopadzie za darmo można zwiedzić cztery rezydencje królewskie
Jest to pierwsza wspólna inicjatywa muzeów-rezydencji oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego mająca na celu zwiększenie dostępności do oferty kulturalno-edukacyjnej. Jak zaznaczył wicedyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie Przemysław Mrozowski wyniki listopadowej akcji będą pomocne przy wypracowaniu dalszej polityki kulturalnej. "Zainteresowanie naszą akcją pokazało już teraz jak jest ona ważna" - ocenił.
2012-10-26 13:34:54
75 lat temu zmarł generał Józef Dowbor-Muśnicki
Choć Dowborowie-Muśniccy mają kresowe, szlacheckie, korzenie, to Józef Dowbor-Muśnicki urodził się na ziemi sandomierskiej, w Garbowie w 1867 roku. „Pociągało mnie tylko wojsko” - pisał u schyłku życia we wspomnieniach. W wieku 14 lat wstąpił do Korpusu Kadetów w Petersburgu. Jego dwaj bracia byli oficerami w rosyjskiej armii. „Służąc w obcych szeregach nie zapomnieliśmy jednak nigdy o tem, co nam rodzice wskazywali, a mianowicie to, że Polska odrodzić się musi i potrzebować będzie ludzi odpowiednio i wszechstronne wykształconych, a zatem i wojskowych” - wspominał Dowbor-Muśnicki.
2012-10-26 08:36:31
Prof. Andrzej Friszke laureatem Nagrody im. Jana Długosza
Jury konkursu uznało, że książka Andrzeja Friszke „Czas KOR-u. Jacek Kuroń a geneza Solidarności” wydana przez krakowski Znak była najlepsza spośród dziesięciu nominowanych do nagrody publikacji.
2012-10-25 21:54:56
Białoruś: akcja przeciw budowie wielkiej restauracji koło Kuropat
Działacz internetowych grup społecznościowych Maksim Czarniauski zamieścił w sieci list przeciwko budowie skierowany do szefa władz obwodu mińskiego Barysa Batury, ministra kultury Pawła Łatuszki i prokuratora generalnego Alaksandra Kaniuka. Podpisało go jak dotąd ponad 700 osób.
2012-10-25 18:10:38
Konferencja w Moskwie poświęcona Smucie w Rosji i Potopowi w Polsce
Forum zorganizowało Centrum Rosyjsko-Polskiego Dialogu i Porozumienia przy współpracy z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, Federalną Agencją ds. Archiwów (Rosarchiw), Instytutem Historii Rosji Rosyjskiej Akademii Nauk oraz Rosyjskim Państwowym Archiwum Akt Dawnych.
2012-10-25 08:46:27
XVII edycja konkursu "Historia Bliska"
Konkurs skierowany jest do młodzieży szkół ponadpodstawowych z całej Polski, a także − po raz pierwszy − do młodzieży polskiej poza granicami kraju oraz do zespołów partnerskich (dwu lub wielonarodowych) składających się z polskich uczniów i ich kolegów z krajów historycznie sąsiedzkich Polsce.
2012-10-25 07:51:50
Gorzów: podczas remontu ulicy znaleziono palenisko sprzed 3 tys. lat
Palenisko, którego wiek określono na ok. 3 tys. lat, znajdowało się na wysokości bramy Muzeum Lubuskiego, w miejscu, gdzie było przejście dla pieszych - poinformował PAP kierownik działu archeologii muzeum w Gorzowie Stanisław Sinkowski.
2012-10-24 16:37:15
Tczew: ekshumacje niemieckich żołnierzy przedłużą się
Według danych przekazanych przez Fundację „Pamięć” przedstawicielom firmy Milak przeprowadzającej ekshumacje, na terenie dawnego cmentarza miało zostać pochowanych około 250 niemieckich żołnierzy. Jak poinformował w środę PAP Jerzy Romel z firmy Milak, we wskazanym miejscu jest jednak więcej - około 300 pochówków.
2012-10-24 15:13:39
Niemcy: odsłonięto pomnik ku czci ofiar nazizmu wśród Romów i Sinti
Pomnik, zaprojektowany przez izraelskiego artystę Daniego Karavana, stanął na polanie nieopodal siedziby niemieckiego parlamentu, gmachu Reichstagu. Wypełniony wodą okrągły zbiornik z czarnego kamienia symbolizuje wylane łzy i ogrom cierpień, doznanych przez ofiary i ocalałych z nazistowskiego ludobójstwa na Romach i Sinti. Na środku zbiornika znajduje się kamienna, trójkątna bryła, która codziennie przy dźwięku skrzypiec ma wynurzać się z wody, przyozdobiona świeżym kwiatem, symbolem życia.
2012-10-24 15:11:52
Małopolskie: ekshumacja szczątków żołnierzy niemieckich z czasów wojny
Bezimienną mogiłę zlokalizowali członkowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych w Limanowej (woj. Małopolskie). Poszukiwania mogiły trwały półtora roku. Członkowie stowarzyszenia dotarli do świadków wydarzeń z czasów wojny. Z ich relacji wynika, że żołnierze zginęli w walce z wojskami sowieckimi i zostali pochowani w styczniu 1945 roku na górze Jeziernik przez okolicznych mieszkańców.
2012-10-24 12:56:48