W listopadzie za darmo można zwiedzić cztery rezydencje królewskie

Jest to pierwsza wspólna inicjatywa muzeów-rezydencji oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego mająca na celu zwiększenie dostępności do oferty kulturalno-edukacyjnej. Jak zaznaczył wicedyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie Przemysław Mrozowski wyniki listopadowej akcji będą pomocne przy wypracowaniu dalszej polityki kulturalnej. "Zainteresowanie naszą akcją pokazało już teraz jak jest ona ważna" - ocenił.



W ramach programu zaplanowano łącznie 800 darmowych zajęć-lekcji (po 200 lekcji w każdej z placówek muzealnych) oraz wydarzeń muzealnych pod hasłem "Nowoczesny Patriotyzm”. Adresowane są one głównie do dzieci, młodzieży oraz seniorów. Założeniem tego programu jest przekonanie, że znajomość dziedzictwa kulturowego i historii jest niezbędna w kształtowaniu nowoczesnej postawy patriotycznej, przejawiającej się przede wszystkim w aktywności społecznej i publicznej.



Jak poinformowała wicedyrektor Łazienek Królewskich Jolanta Gumula, jedną z lekcji na Zamku Królewskim w Warszawie ma poprowadzić prezydent Bronisław Komorowski.



Z oferty edukacyjnej warszawskiego Zamku Królewskiego na zajęcia listopadowe wybrano tematy, które mają ułatwić uczestnikom poznanie różnorodnych źródeł kultury oraz idei filozoficznych, społecznych i politycznych, stanowiących podstawę współczesnych systemów politycznych. Zajęcia zostały ułożone w bloki tematyczne m.in. „Czym jest dla mnie dziedzictwo kulturowe?”, „Młodzi wobec świata wartości”, „Moje miejsce w historii".



Podczas lekcji i warsztatów muzealnych, organizowanych na Wawelu, najmłodsi dowiedzą się m.in. o jego roli w historii Krakowa, zapoznają się z pojęciami takimi jak: legenda, gród i źródło historyczne. Starszym uczniom przybliżona zostanie postać króla Kazimierza Wielkiego; jego dokonania polityczne i reformy gospodarcze. Prowadzący zajęcia przedstawią ponadto postać królowej Jadwigi, opowiedzą o tajemnicach codziennego życia mieszkańców Zamku Królewskiego na Wawelu za czasów Jagiellonów: królów, ich najbliższej rodziny, najważniejszych urzędników oraz dostojników dworskich.



W Łazienkach Królewskich przygotowano lekcje poświęcone m.in. działalności króla Stanisława Augusta jako mecenasa sztuki i autora idei utworzenia w Łazienkach pierwszego nowoczesnego muzeum publicznego. Zaakcentowany zostanie temat Sejmu Wielkiego i Konstytucji 3 Maja oraz roli myśli oświeceniowej w kreowaniu pojęcia nowoczesnego patriotyzmu. We współpracy z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego, realizowane będą edukacyjne warsztaty teatralne oparte na tematyce powstania listopadowego.



Spotkania edukacyjne w Wilanowie pozwolą uczestnikom poznać m.in. kulturę sarmacką i dostrzec związki dziedzictwa kulturowego z naturą. Przybliżona zostanie postać Króla Jana III Sobieskiego oraz wiedza o dawnym ustroju Rzeczypospolitej i zwyczajach.



Cztery muzea-rezydencje królewskie przygotowały wspólnie wystawę, która od 31 października będzie dostępna dla publiczności w Galerii Plenerowej Łazienek Królewskich od strony Alej Ujazdowskich. 50 wielkoformatowych fotografii ma przybliżać rezydencje oraz ich program edukacyjny. Będzie można oglądać ją do 15 listopada br.



Jak zaznaczył we wrześniu w rozmowie z PAP minister kultury Bogdan Zdrojewski, bezpłatny listopad nie będzie jednorazową akcją. Według niego, w najważniejszych kulturalnych instytucjach narodowych jeden miesiąc powinien być wolny od opłat.



"Po obliczeniach ekonomicznych i sprawdzeniu frekwencji w najważniejszych muzeach i instytucjach narodowych podjąłem decyzję, że listopad na stałe będzie miesiącem wolnym od opłat dla zwiedzających" - powiedział wówczas Zdrojewski.



Zamek Królewski w Warszawie, Zamek Królewski na Wawelu, Muzeum Łazienki Królewskie i Muzeum Pałac w Wilanowie podlegają ministrowi kultury i dziedzictwa narodowego. (PAP)



dsr/ ls/ mow/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17