Zobacz co znajdziesz w numerze 22 magazynu Inne Oblicza Historii

Polak w pikielhaubie, cz . 3

Polak w pikielhaubie, cz . 3

Publikujemy trzecią część wspomnień wojennych (1914?1918) Wacława Hulewicza ? ziemianina, powstańca wielkopolskiego i znanego przed 1939 r. na Pomorzu działacza gospodarczego. W roku 1915 dywizja Landwehry Dickutha-Harracha wzięła udział w operacji przasnyskiej, potem w zajęciu Modlina (ówcześnie Nowogieorgiewska) i w walkach na Litwie. Rok 1916 to na froncie wschodnim przede wszystkim ofensywa Brusiłowa, którą Hulewicz przeżył pod Kowlem. Także ten, pełen anegdot i ?z życia wziętych? obserwacji, fragment wspomnień skrzy się humorem.Zdradzeni sojusznicy. Oddziały Ukraińskiej Republiki Ludowej w roku 1920 i ich dalsze losy.

Zdradzeni sojusznicy. Oddziały Ukraińskiej Republiki Ludowej w roku 1920 i ich dalsze losy.

Galicyjska wojna odradzającej się Polski z dążącą do niepodległości Zachodnioukraińską Republiką Ludową (ZURL) w latach 1918?1919, a szczególnie walki o Lwów, weszła do powszechnej świadomości historycznej. Niewielu Polaków (a jeszcze mniej Ukraińców) zna jednak dalszą historię wojskowych stosunków, a zwłaszcza polsko-ukraiński sojusz w roku 1920 i jego dramatyczny finał w polskich obozach internowania.Czy Francuzi wygrali nam wojnę?

Czy Francuzi wygrali nam wojnę?

Od dziesiątków lat przy każdej rocznicy sierpniowego zwycięstwa nad Wisłą, przez narodową demokrację długo zwanego ?cudem?, wraca kwestia francuskiego udziału w wojnie z bolszewikami oraz wpływu generała Maxime?a Weyganda na plan bitwy warszawskiej i jego wykonanie. Znawca biografii Weyganda oraz polsko-francuskich stosunków wojskowych pułkownik (rezerwy) Frédéric Guelton przedstawia punkt widzenia francuskiego historyka na wypadki sprzed 90 lat.Operacja "Wisła" - zbrodnia czy konieczność?

Operacja

W toczącej się od kilkunastu lat dyskusji na temat akcji ?Wisła? nieustannie przewijają się te same argumenty dotyczące jej politycznych i moralnych aspektów. Niestety, pomimo wielu lat zaciekłych sporów nikt nie dokonał poważnej historyczno-wojskowej analizy przyczyn masowej deportacji ludności łemkowskiej i ukraińskiej. Do dziś rozpatruje się tę operację jako osobne wydarzenie, a nie jako element prowadzonej od kilku lat przez ukraińskich nacjonalistów akcji zbrojnej, mającej na celu zbudowanie własnego państwa.Mikołaj z Ryńska i Jaszczurkowcy. Polska piąta kolumna w państwie zakonnym?

Mikołaj z Ryńska i Jaszczurkowcy. Polska piąta kolumna w państwie zakonnym?

Wojna z lat 1409?1411 między Polską i Litwą a zakonem krzyżackim w Prusach praktycznie od zawsze budziła duże zainteresowanie miłośników historii. Do żywo dyskutowanych zagadnień należy kwestia postawy rycerzy z ziemi chełmińskiej zarówno na polu bitwy pod Grunwaldem, jak też w okresie późniejszym oraz krzyżackie represje, które na nich spadły.Z matki Polki... wódz "białej" Rosji

Z matki Polki... wódz

Spośród przywódców wszystkich antybolszewickich ruchów z lat 1917?1921 tylko generał Denikin miał prawdziwą szansę (latem 1919 r.) pokonania ?czerwonych? i odwrócenia biegu historii. Mało kto wie, że ten symbol honoru i wiary rosyjskiego korpusu oficerskiego był w połowie Polakiem, urodził się na ziemi polskiej i z matką rozmawiał w jej ojczystym języku.Kołtun Plica polonica zwany

Kołtun Plica polonica zwany

W dawnych czasach dość często na wsi i w miastach spotykano ludzi dźwigających na głowie olbrzymią, pozlepianą masę włosów, która zwisała do połowy pleców, a czasami nawet do pasa. Wydobywał się z niej wstrętny zapach, a we wnętrzu gnieździło się pełno robactwa. Był to kołtun. Niektórzy ludzie zapuszczali go nie tyle ze wstrętu do grzebienia, lecz z przekonania, że kołtun chroni człowieka od wielu tzw. kołtunowych chorób. Zgodnie z ówczesnymi wierzeniami obcięcie kołtuna miało powodować nawrót chorób, poprzednio rzekomo przez jego zapuszczenie powstrzymanych.Polsko-krzyżacka walka wywiadów w dobie wojny w latach 1409?1410

Polsko-krzyżacka walka wywiadów w dobie wojny w latach 1409?1410

Szpiegostwo było od niepamiętnych czasów jednym z istotnych elementów dziejów ludzkości. Zawsze również istniały informacje, które miały ogromną wartość, przez co z jednej strony starano się je zachowywać w najgłębszej tajemnicy, z drugiej natomiast ? pozyskiwać, zdobywać lub wykradać, często nie przebierając przy tym w środkach. Wiedza o każdym aspekcie życia (zarówno indywidualnym, jak i masowym) zyskiwała jednak na znaczeniu szczególnie w politycznych stosunkach między państwami.Duma i uprzedzenie - francuski rkm Chauchat wz. 15, cz. 2

Duma i uprzedzenie - francuski rkm Chauchat wz. 15, cz. 2

Pierwszy masowo produkowany karabin maszynowy, pierwsza broń maszynowa działająca na zasadzie długiego odrzutu lufy, najliczniej wyprodukowany karabin maszynowy pierwszej wojny światowej ? jest tych pierwszości tyle, że stanowią powód do dumy. Ale większość autorów pisze o nim jako o najgorszej broni w dziejach świata ? prawdali to, czy tylko uprzedzenie?Członkowie Totenkopfverbände - jak wyprodukować zbrodniarza?

Członkowie Totenkopfverbände - jak wyprodukować zbrodniarza?

Jeden z największych zbrodniarzy w dziejach nowożytnego świata Adolf Hitler nie ukrywał, że przemoc fizyczna i bezwzględny terror są skutecznymi środkami sprawowania władzy nad podbitymi narodami. W swych planach wódz narodu panów przedstawił wzór, jakiemu ma odpowiadać Niemiec wypełniający misję tworzenia tysiącletniej Rzeszy: ?Ja potrzebuję ludzi, którzy działają twardo i nie zaczynają dopiero namyślać się, gdy mają kogoś zabić [...]. Każdy postępek ma sens, także i sama zbrodnia [...]. Sumienie jest żydowskim wymysłem?.
Podziel się: