Złotą monetę rzymskiego cesarza z I wieku wydobyto u wybrzeży Cypru

Jak podały cypryjskie władze, odkrycia dokonano na południowym wybrzeżu Cypru, na odcinku linii brzegowej między miastami Laknaka a Limassol.Na złotej monecie przedstawiona jest postać cesarza Kaliguli, trzeciego władcy Rzymu z dynastii julijsko-klaudyjskiej (27 r. p.n.e. – 68 r. n.e.), panującego w latach 37-41 n.e. i znanego ze swoich brutalnych i okrutnych rządów.W scenie uwiecznionej na monecie cesarz składa w ofierze zwierzę przed świątynią Augusta.Archeolodzy odkryli wcześniej wiele rzymskich monet z tego okresu, ale najnowsze znalezisko jest według ekspertów wyjątkowo rzadkie i cenne, gdyż nie jest wykonane z brązu, lecz ze złota.Według przedstawicieli Cypryjskiego Muzeum Archeologicznego w Nikozji, wydobyta z morza moneta może pomóc naukowcom w lepszym poznaniu starożytnych szlaków handlowych w okolicy Cypru.Ponadto w rejonie odkrycia monety może znajdować się więcej starożytnych artefaktów, które mogą zostać odnalezione w trakcie dalszych poszukiwań. (PAP)jot/ agt/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17