Zofia Korbońska - spocznie w Świątyni Opatrzności Bożej

Urodziła się w 1915 roku w Warszawie, w rodzinie o tradycjach patriotycznych. Ukończyła Szkołę Nauk Politycznych.W 1938 r. wyszła za mąż za Stefana Korbońskiego, adwokata i działacza Stronnictwa Ludowego. Była najbliższą współpracowniczką w jego działalności politycznej.W 1941 roku była, wraz z mężem, inicjatorką uruchomia radiostacji Kierownictwa Walki Cywilnej. Należała do kilku osób wtajemniczonych w działalność rozgłośni „Świt” nadającej rzekomo z kraju, a w istocie z Wielkiej Brytanii. Materiały dla rozgłośni „Świt” przekazywano poprzez łączność radiową KWC. Także tą drogą do rządu RP na uchodźstwie docierały informacje m.in. o zagładzie Żydów, powstaniu w getcie warszawskim, relacja Kazimierza Skarżyńskiego, sekretarza generalnego PCK, który był w Katyniu po odkryciu grobów polskich oficerów.Brała udział w powstaniu warszawskim. W 1945 roku została na krótko aresztowana wraz ze Stefanem Korbońskim przez NKWD. Z powodu groźby ponownego aresztowania męża, wówczas działacza Polskiego Stronnictwa Ludowego, tym razem przez polskie władze komunistyczne, wraz z nim wyjechała w 1947 roku z kraju. Od tego roku przebywała w Stanach Zjednoczonych.Pracowała w „Głosie Ameryki” jako reporterka, redaktorka, spikerka, autorka programów „Życie Warszawy pod komunizmem”, „Młodzieżowy Klub Myśli Niezależnej”. Była działaczką amerykańskiej Polonii, patronem- seniorem Kongresu Polonii Amerykańskiej.Po śmierci męża w 1989 r. Zofia Korbońska założyła Fundację im. Stefana Korbońskiego, która m.in. zajęła się publikacją jego książek.W 2006 roku otrzymała tytuł honorowego obywatela Warszawy. Prezydent Lech Kaczyński odznaczył ją Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.Zmarła w Waszyngtonie w 2010 roku. Została pochowana na cmentarzu polskim w Doylestown.Tomasz Stańczyk (PAP)
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17