Zofia Korbońska - spocznie w Świątyni Opatrzności Bożej

Urodziła się w 1915 roku w Warszawie, w rodzinie o tradycjach patriotycznych. Ukończyła Szkołę Nauk Politycznych.



W 1938 r. wyszła za mąż za Stefana Korbońskiego, adwokata i działacza Stronnictwa Ludowego. Była najbliższą współpracowniczką w jego działalności politycznej.



W 1941 roku była, wraz z mężem, inicjatorką uruchomia radiostacji Kierownictwa Walki Cywilnej. Należała do kilku osób wtajemniczonych w działalność rozgłośni „Świt” nadającej rzekomo z kraju, a w istocie z Wielkiej Brytanii. Materiały dla rozgłośni „Świt” przekazywano poprzez łączność radiową KWC. Także tą drogą do rządu RP na uchodźstwie docierały informacje m.in. o zagładzie Żydów, powstaniu w getcie warszawskim, relacja Kazimierza Skarżyńskiego, sekretarza generalnego PCK, który był w Katyniu po odkryciu grobów polskich oficerów.



Brała udział w powstaniu warszawskim. W 1945 roku została na krótko aresztowana wraz ze Stefanem Korbońskim przez NKWD. Z powodu groźby ponownego aresztowania męża, wówczas działacza Polskiego Stronnictwa Ludowego, tym razem przez polskie władze komunistyczne, wraz z nim wyjechała w 1947 roku z kraju. Od tego roku przebywała w Stanach Zjednoczonych.



Pracowała w „Głosie Ameryki” jako reporterka, redaktorka, spikerka, autorka programów „Życie Warszawy pod komunizmem”, „Młodzieżowy Klub Myśli Niezależnej”. Była działaczką amerykańskiej Polonii, patronem- seniorem Kongresu Polonii Amerykańskiej.



Po śmierci męża w 1989 r. Zofia Korbońska założyła Fundację im. Stefana Korbońskiego, która m.in. zajęła się publikacją jego książek.



W 2006 roku otrzymała tytuł honorowego obywatela Warszawy. Prezydent Lech Kaczyński odznaczył ją Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.



Zmarła w Waszyngtonie w 2010 roku. Została pochowana na cmentarzu polskim w Doylestown.



Tomasz Stańczyk (PAP)




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a