Znani elblążanie patronami miejskich tramwajów

Jak poinformował organizator plebiscytu - Urząd Miasta w Elblągu - w głosowaniu na patronów tramwajów wzięło udział blisko 5 tys. mieszkańców. Z dwunastki kandydatów wybrano sześć historycznych postaci, których nazwiskami zostaną oznakowane pojazdy komunikacji miejskiej.Jak powiedział PAP Łukasz Mierzejewski z biura prasowego elbląskiego ratusza, ideą plebiscytu było wypromowanie barwnej historii tego miasta i budowanie tożsamości lokalnej dzisiejszych elblążan. "Wybraliśmy tramwaje, bo większość pasażerów to młodzież, do której przede wszystkim kierujemy naszą akcję" - ocenił Mierzejewski.Tablice z nazwiskami, biogramami i zdjęciami patronów zawisną na początku kwietnia w tramwajach na sześciu liniach w mieście. Każdy z pojazdów będzie miał innego historycznego patrona.Wśród postaci wyróżnionych w plebiscycie znaleźli się: słynny zielarz i jasnowidz - franciszkanin o. Czesław Klimuszko; honorowy obywatel miasta Stanisław Wójcicki, który ratował w 1945 r. przed grabieżą miejscową stocznię i zakłady przemysłowe; twórca przedwojennego przemysłu - Ferdynand Schichau; zasłużony dla ratowania elbląskich zabytków - Włodzimierz Sierzputowski; nestor środowiska muzycznego - Józef Karpiński oraz Aleksandra Gabrysiak, lekarka, założycielka hospicjum i ośrodka dla uzależnionych, opiekunka osób z marginesu społecznego, która została zamordowana przez jednego z dawnych podopiecznych.(PAP)mbo/ abe/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17