Znaleziska archeologiczne podczas prac wykopaliskowych w stolicy Słowenii

Jak poinformował Matjaz Nosak, przedstawiciel instytucji Muzea i Galerie Lublany nadzorującej prace wykopaliskowe prowadzone przez archeologów w stolicy Słowenii w związku z rozmaitymi inwestycjami budowlanymi, słoweńscy archeolodzy dokonali wielu odkryć.Podczas wykopalisk prowadzonych w latach 2009-2011 na terenie Placu Kongresowego w Lublanie, które były jednym z największych w historii Słowenii projektów archeologicznych, naukowcy dokonali wielu odkryć świadczących o bogatej historii osadnictwa.Na tym stanowisku odnalezione zostały pozostałości kopca i pochówku z epoki brązu, które są pierwszymi znaleziskami tego typu w Lublanie.Archeolodzy odkryli też pozostałości rzymskiej osady z własnym cmentarzem, która znajdowała się na obrzeżach rzymskiego miasta Emona, które znajdowało się w miejscu dzisiejszej stolicy Słowenii.Na innych stanowiskach w Lublanie archeolodzy także dokonali wielu odkryć. Na stanowisku przy ulicy Krojaska w pobliżu przepływającej przez miasto rzeki Lublanica naukowcy odnaleźli pozostałości starożytnego portu rzecznego, a na stanowisku położonym między ulicami Słoweńską i Kersnikowa odsłonięto 60 grobów pochodzących z okresu I-IV w. n.e.W tym ostatnim miejscu prace wykopaliskowe będą kontynuowane, gdyż archeologom do zbadania pozostał jeszcze obszar o powierzchni 600 metrów kwadratowych. (PAP)jot/ tot/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17