Znaleziono nieznane listy generała de Gaulle'a

Według gazety, znalezisko zawiera ponad 300 listów i rozkazów, napisanych odręcznie przez francuskiego męża stanu w czasie drugiej wojny światowej - między końcem 1940 roku a grudniem 1942 roku. Dokumenty, w większości opatrzone dopiskiem "tajne", powstały w czasie, gdy de Gaulle był przywódcą emigracyjnego rządu w Londynie - Komitetu Wolnej Francji.



"Le Figaro" podaje, że wiele spośród tych listów nie było dotąd znanych, gdyż przez dziesiątki lat przechowywała je sekretarka de Gaulle'a, a następnie jej rodzina. Dopiero w ubiegłym roku o istnieniu dokumentów dowiedział się znany francuski kolekcjoner, Gerard Lheritier, według którego nie ma żadnej wątpliwości co do autentyczności rękopisów.



Jak zaznacza "Le Figaro", generał pisał owe listy w czasie pobytu w Londynie, ale także w trakcie swoich podróży po Bliskim Wschodzie i Afryce.



Listy były dyktowane sekretarce, przepisywane na maszynie i w tej formie wysyłane. Adresatami byli przede wszystkim podwładni de Gaulle'a z francuskiego ruchu oporu w kraju. Liczne noty odnoszą się do kolaborującego z nazistami rządu Vichy, z którym walczył przywódca Wolnych Francuzów.



W odnalezionej po latach kolekcji są także krótkie noty, skierowane do przywódców mocarstw: premiera Wielkiej Brytanii Winstona Churchilla i dyktatora ZSRR Józefa Stalina.



"Pogrążona w niedoli, stara Francja pokłada nadzieję przede wszystkim w starej Anglii" - brzmi fragment cytowanego przez gazetę listu de Gaulle'a do Churchilla z 30 grudnia 1941 roku.



"W tę 25. rocznicę powstania ZSRR (...) załączam moje osobiste życzenia dla wielkiego przywódcy Rosji, która prowadzi wojnę" - to z kolei zdanie francuskiego męża stanu z listu do Stalina, napisanego 6 listopada 1942 roku, czyli w momencie, gdy ZSRR walczyło wspólnie z zachodnimi aliantami przeciw hitlerowskim Niemcom.



Jak powiedział "Le Figaro" biograf de Gaulle'a historyk Eric Roussel, odnalezione właśnie dokumenty nie ujawniają wielkich tajemnic historii, ale uzupełniają wiedzę historyków o postaci francuskiego bohatera narodowego i tamtej epoce.



Nieznane listy de Gaulle'a zostaną zaprezentowane publiczności na specjalnej wystawie w paryskim Muzeum Literatury i Rękopisów od 10 listopada do 12 maja przyszłego roku. (PAP)



szl/ mw/ ls/




Dyskusja na dany temat:


  • marek8888 napisał:

    Ciekawe są też listy jakie swego czasu napisał do gen. Sosnkowskiego... zestawione z odpowiedziami dają dość ciekawy obraz tego jak odmienne spojrzenie cechowało obu wybitnych dowódców na taktykę wojsk pancernych i na to co dalej w sensie militarnym i wojskowym... Wybaczcie taką refleksję ale akurat pomiedzy nimi nie było bariery jezykowej, obydwaj mieli ciekawe przemyślenia odnośnie przyszłości wojsk pancernych a... jakoś dogadać się nie zdołali... Dochodzimy tu do ciekawego zjawiska psychologicznego jakim są tzw. międzynarodowe przyjaźnie polityczne - coś co o czym mało się mówi a co np. odgrywało fundamentalną wręcz rolę w imponujących było nie było karierach prowincjonalnych polityków w Galicji... Czasy II wojny i naszej emigracji raczej pokazują, ze niezbyt starano się wykorzystać taką prostą zasadę... Pozdrawiam



Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17