Zmienili barwy koszulek, aby upamiętnić 68. rocznicę bitwy pod Arnhem

Nowe kolory nawiązują do barw w jakich walczyła pod Arnhem brytyjska 1. Dywizja Powietrzno-Desantowa. Na koszulkach znalazł się również symbol tej formacji - skrzydlaty koń. Z tyłu pod numerami umieszczono także napis "No Bridge Too Far", który odnosi się do powstałego w 1977 roku filmu pod tytułem "A Bridge Too Far" ("O jeden most za daleko"), przedstawiającego historię tej słynnej batalii.Z inicjatywą upamiętnienia bitwy w ten sposób wyszli członkowie klubu kibica Vitesse.Poza meczem z Heraclesem, piłkarze zespołu z Arnhem przywdzieją te koszulki również w środę, w spotkaniu Pucharu Holandii z VV Gemert. Potem zostaną one wystawione na licytację, z której dochód przekazany będzie na cele charytatywne.Do bitwy pod Arnhem doszło w trakcie rozpoczętej 17 września 1944 r. największej w II wojnie światowej operacji wojsk spadochronowych, o kryptonimie "Market Garden", w której dowództwo alianckie zamierzało - poprzez Holandię i północne Niemcy - otworzyć sobie drogę w głąb Niemiec. Wzięła w niej udział 1. Samodzielna Brygada Spadochronowa, która powstała w Szkocji we wrześniu 1941 r. Jednostka została sformowana na rozkaz Naczelnego Wodza Sił Zbrojnych na Zachodzie gen. Władysława Sikorskiego, na bazie 4. Kadrowej Brygady Strzelców, której twórcą i dowódcą był gen. Stanisław Sosabowski.Spadochroniarze gen. Sosabowskiego desantowali się 21 września 1944 r. w rejonie Driel, niedaleko Arnhem, gdzie ponieśli znaczne straty, zdążając na pomoc okrążonym przez Niemców Brytyjczykom z 1. Dywizji Powietrzno-Desantowej. Ostatecznie operacja "Market Garden" została przez aliantów przegrana.W sumie polska brygada straciła 342 żołnierzy; 93 zginęło, a pozostali zaginęli albo trafili do niewoli. (PAP)mam/ cegl/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17