Zmarł kandydat Demokratów na prezydenta USA w 1972 roku G. McGovern

McGovern "wiódł długie, pełne sukcesów i owocne życie, pracując na rzecz głodnych, będąc postępowym głosem milionów i walcząc o pokój" - głosi oświadczenie rodziny. Podkreślono, że pozostawał czynny do swych 90. urodzin. Zmarł w domu opieki w Sioux Falls w Dakocie Południowej.McGovern, który należał do najbardziej liberalnego skrzydła Partii Demokratycznej, był zdecydowanym przeciwnikiem wojny w Wietnamie. W 1972 roku poniósł jedną z największych porażek wyborczych, gdy przegrał z urzędującym prezydentem Richardem Nixonem uzyskując jedynie 37,5 proc. głosów.Właśnie w czasie tej kampanii pierwsze szlify polityczne zdobywała Hillary Clinton, która jako studentka pomagała senatorowi.W czasie rywalizacji Demokratów o nominację przed wyborami z 2008 roku McGovern początkowo popierał Clinton, ale następnie ogłosił, że zmienił zdanie i udzielił poparcia Barackowi Obamie.Urodzony 19 lipca 1922 roku w Avon w Dakocie Południowej McGovern w wieku 19 lat zgłosił się na ochotnika do sił powietrznych i w czasie II wojny światowej uczestniczył w 35 misjach na pokładzie bombowca nad Europą.W 1957 roku dostał się do Izby Reprezentantów, a w 1962 roku do Senatu ze stanu Dakota Południowa. W Senacie zasiadał przez 3 kadencje.W 1961 roku został pierwszym dyrektorem programu Żywność dla Pokoju przy administracji prezydenta Johna F. Kennedy'ego.W latach 90. stał na czele waszyngtońskiego think tanku Middle East Policy Council.W latach 1998-2001 pełnił funkcję amerykańskiego ambasadora przy Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). (PAP)ksaj/ro/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17