Zmarł Józef Matynia, były więzień Auschwitz, dziennikarz

Matynia urodził się 26 października 1919 w Borkowicach koło Przysuchy (obecnie woj. mazowieckie). Dzieciństwo spędził w Pułtusku, gdzie jego ojciec był policjantem. Maturę zdał w szkole średniej w Płocku. W 1932 roku wstąpił do harcerstwa. Został harcmistrzem.Podczas okupacji niemieckiej zaangażował się w działalność konspiracyjną, kolportował podziemną prasę. Niemcy aresztowali go w listopadzie 1940 roku i osadzili w więzieniu w Pułtusku, a następnie obozie przejściowym w Działdowie, skąd w marcu 1941 roku trafił do KL Auschwitz. Otrzymał numer 10970. Pracował między innymi w komandzie Landwirtschaf. Był woźnicą i orał pola koło Harmęż i Babic. Latem 1941 roku przeszedł do komanda Tierpfleger, gdzie był stajennym.Wiosną 1943 roku został przewieziony do Buchenwaldu, gdzie początkowo pracował przy budowie kolei. Później został pisarzem blokowym. Działał w konspiracji obozowej. Ewakuowany następnie do KL Dachau, gdzie 29 kwietnia 1945 roku oswobodziła go armia amerykańska.Historyk z Muzeum Auschwitz Adam Cyra poinformował, że po wojnie Józef Matynia podjął studia prawnicze w Poznaniu. Przez długie lata pracował jako dziennikarz, kierując między innymi redakcją radiową w Gdańsku. Pod koniec lat 60. obronił pracę doktorską z historii niemieckiego nazistowskiego obozu Stutthof koło Gdańska. Zrealizował ponad 240 reportaży historyczno-dokumentalnych. Był autorem około 50 artykułów i referatów o tematyce historycznej. Swoje przeżycia opisał w książce „Młodość utracona za drutami”. Z jego inicjatywy powstała Księga Pamięci o mieszkańcach Ziemi Oświęcimskiej, ratujących życie więźniów Auschwitz. Należał do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.Józef Matynia był jednym z założycieli w 1983 roku Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem przez wiele lat jego wiceprezesem oraz szefem oddziału gdańskiego. Towarzystwo grupuje byłych więźniów Auschwitz, ich dzieci oraz nauczycieli. Zrzesza kilka tysięcy członków w całej Polsce. Jego celem jest przekazywanie pamięci o Auschwitz kolejnym pokoleniom.Matynia był odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a także Krzyżem Zasługi I klasy Orderu Zasługi RFN za działalność rzecz pojednania polsko-niemieckiego.Pogrzeb odbędzie się 8 marca. (PAP)szf/ abe/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17