Zmarł Edward Derwinski, były amerykański minister ds. weteranów

Derwinski, który zmarł w niedzielę, kierował resortem ds. weteranów, utworzonym przez prezydenta George'a H.W. Busha, w latach 1989-1992. Ustąpił ze stanowiska, aby pracować w sztabie kampanii o reelekcję prezydenta.Były republikański senator z Chicago Peter Fitzgerald nazwał go "gigantem w polityce stanu Illinois".Urzędujący senator z Illinois Mark Kirk przypomniał, że Derwinski odegrał ważną rolę w stosunkach między Polską a USA w latach prezydentury Busha seniora, kiedy nastąpił koniec zimnej wojny i rozpad ZSRR. "Był właściwym przyjacielem Polski wtedy, kiedy relacje między tym krajem a USA się poprawiały" - powiedział senator Kirk.Edward Derwinski urodził się w Chicago w 1926 roku. W czasie II wojny światowej walczył na froncie na Pacyfiku. Ukończył Uniwersytet Loyoli w Chicago i po studiach przejął po zmarłym ojcu kierownictwo kasy oszczędnościowo-pożyczkowej (S&L) w dzielnicy Roseland w Chicago.Karierę polityczną rozpoczął od wyboru do legislatury stanowej, a w 1959 r. został wybrany do Izby Reprezentantów. Mandat kongresmana sprawował przez 23 lata.Był następnie podsekretarzem stanu ds. bezpieczeństwa narodowego w Departamencie Stanu, a w 1989 r. prezydent Bush powołał go do swojego gabinetu jako ministra ds. weteranów.Z Waszyngtonu Tomasz Zalewski (PAP)tzal/ cyk/ mc/ gma/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17