Zbadano ruiny kamiennej wieży z epoki żelaza w Szkocji

Naukowcy prowadzili prace badawcze przy ruinach kamiennej wieży w miejscowości Assynt, położonej w zachodniej części hrabstwa Sutherland w szkockim regionie Highlands.Okrągłe masywne wieże tego rodzaju, nazywane brochami, były wznoszone bez użycia zaprawy w epoce żelaza na terenie Szkocji i na Wyspach Szetlandzkich, a większość z nich datowana jest na pierwsze wieki n.e.Archeolodzy badający ruiny wieży w Assynt, która zawaliła się lub została zburzona około XI wieku, wydobyli z jej wnętrza pozostałości spalonych gałązek pochodzących prawdopodobnie z wyplatanych mat i poddali je szczegółowym badaniom.Naukowcy spodziewali się, że gałązki pochodzą z końcowego okresu użytkowania wieży (ok. 300-1000 r. n.e.), ale wyniki badań pokazały, że pobrane próbki pochodzą z okresu 111 r. p.n.e. – 55 r. n.e.Zdaniem ekspertów, uzyskane wyniki datowania próbek wskazują, że wnętrze wieży pozostało w niezmienionej formie od czasów jej zbudowania, a całe pokolenia późniejszych użytkowników nie modyfikowały wyposażenia wnętrza tego brocha.Według naukowców, masywne brochy mogły w epoce żelaza pełnić funkcję azylu dla okolicznych mieszkańców na wypadek zbrojnej napaści. (PAP)jot/ agt/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17