Założyciel sklepów IKEA był aktywnym nazistą

Dziennikarka szwedzkiej telewizji publicznej SVT Elisabeth Asbrink w książce "W Lesie wiedeńskim wciąż stoją drzewa" przeanalizowała dokumenty szwedzkiej służby bezpieczeństwa, z których wynika, że Kamprad nie tylko sympatyzował z ruchem nazistowskim w Szwecji, ale także należał do nazistowskiej partii Svensk Socialistisk Samling (Szwedzka Koalicja Socjalistyczna). W odnalezionych w archiwum aktach założyciel IKEA w 1943 został opisany jako nazista, który werbuje do organizacji nowych członków."To trochę dziwne, że Kamprad sam nie ujawnił tych informacji" - skomentowała w telewizji SVT autorka książki Elisabeth Asbrink.Dotychczas Kamprad przyznał się jedynie do kontaktów z nazistowskim ruchem młodzieżowym, które określił jako "grzech młodości".W swojej książce Asbrink ujawnia również m.in., że Kamprad po wojnie utrzymywał kontakty z działającym w organizacjach nacjonalistycznych i neonazistowskich Perem Engdahlem. W 1950 roku Kamprad został zaproszony na jego ślub.Do publikacji o kontaktach Kamprada z nazizmem odniósł się w środę jego rzecznik."Ingvar Kamprad wielokrotnie mówił, że to był największy błąd w jego życiu i 20 lat temu przeprosił wszystkich" - powiedział w środę szwedzkiej agencji TT Per Heggenes. Powiedział też, że przeszłość założyciela koncernu IKEA nie ma wpływu na wizerunek firmy. "Wszyscy, którzy znają sklepy IKEA, wiedzą, że jest to wielokulturowa firma" - powiedział rzecznik.Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)
Dyskusja na dany temat:


 • aceton napisał:

  Ostatnio przeczytałem w monografii AG Holzman o naszym [b:93c0fede39][color=blue:93c0fede39]Strabag [/color:93c0fede39][/b:93c0fede39]OD AUTOSTRAD NA EURO jak budowało dziwne budowle na zlecenie nazistów.

 • marek8888 napisał:

  Czyli jak rozumiem z powodów historycznych autostrada do wyburzenia?:)

 • de Villars napisał:

  [quote:1776cae22f="aceton"]Ostatnio przeczytałem w monografii AG Holzman o naszym [b:1776cae22f][color=blue:1776cae22f]Strabag [/color:1776cae22f][/b:1776cae22f]OD AUTOSTRAD NA EURO jak budowało dziwne budowle na zlecenie nazistów.[/quote:1776cae22f] A prezes Raiffeisen Bank był Gruppenfuhrerem SS. To co, bojkotować Raiffeisena? :twisted:

 • Amica napisał:

  Nazistowską przeszłość mieli także Adolf i Rudolf Dassler bardziej znani jako twórcy takich marek jak Adidas i Puma :wink:Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17