Zagłosuj na Wydarzenie Historyczne Roku 2011

Konkurs ogłosiło Muzeum Historii Polski wraz z portalem historia.org.pl. Jego celem jest uhonorowanie organizatorów, twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych w 2011 roku i popularyzacja historii. Na konkurs wpłynęło ok. 60 zgłoszeń. Spośród nich jurorzy wybrali 10 - ich zdaniem - najciekawszych wydarzeń.Teraz swój głos na Wydarzenie Historyczne Roku mogą oddać internauci. Wyboru można dokonać do 29 lutego na stronie Muzeum Historii Polski www.whr2011.muzhp.pl.Wydarzenia ułożone są według kolejności zgłoszeń. Są to: zgłoszenie nr 1: "Po 72 latach – uroczysty pochówek kpt. Władysława Raginisa i por. Stanisława Brykalskiego, dowódcy obrony odcinka Wizna z honorami godnymi oficerów Wojska Polskiego"; zgłoszenie nr 4: "Muzeum AK w Krakowie"; zgłoszenie nr 8: "Wystawa +Historia w sztuce" otwarta w MOCAK w Krakowie"; zgłoszenie nr 9: "Wystawa +Obok. Polska - Niemcy. 1000 lat historii w sztuce+ (Berlin)"; zgłoszenie nr 13: "Wystawa +Polska. Skarby i kolekcje dzieł sztuki+ czyli +Złote Czasy Rzeczypospolitej+ (Madryt)"; zgłoszenie nr 14: "Nowoczesny budynek oraz wystawa stała w Muzeum Miejsce Pamięci Palmiry"; zgłoszenie nr 15: "Wiki Lubi Zabytki"; zgłoszenie nr 16: "Odzyskanie tzw. +Pomarańczarki+"; zgłoszenie nr 36: "Podziemna Ekspozycja Multimedialna w kopalni soli w Bochni" i zgłoszenie nr 49: "Rekonstrukcja historyczna +Bitwa Morska. Obrona Twierdzy Wisłoujście!+".Plebiscyt składał się z dwóch etapów. W pierwszym - osoby prywatne i instytucje miały prawo zgłoszenia dwóch kandydatur. Do propozycji należało dołączyć uzasadnienie oraz opis inicjatywy i jej realizacji. Po zakończeniu pierwszego etapu jury, w skład którego weszli członkowie redakcji historia.org.pl, pracownicy Muzeum Historii Polski oraz przedstawiciele nauki, wybrało wydarzenia, które zostały zakwalifikowane do II etapu rywalizacji. Wyłonione propozycje oceniają teraz internauci w drodze powszechnego głosowania.W ubiegłym roku głosami internautów Wydarzeniem Historycznym Roku zostało otwarcie nowoczesnej ekspozycji "Śladem europejskiej tożsamości Krakowa" w podziemiach Rynku Głównego w Krakowie. Tam też odbył się uroczysty finał plebiscytu, a honorową statuetkę odebrał prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.(PAP)akn/ ls/
Dyskusja na dany temat:


  • seth napisał:

    Żenująca lista przypadkowych zdarzeń. Jednak internauci i tak będą klikać w.g sobie znanego klucza, który nie ma nic wspólnego z rzeczywistym odniesieniem się do historii. Cytując klasyka: "...ee nie znam sie" A mimo to głos zabieram. Po co? Aby sobie dodać, wszak w necie głupoty jest tyle że nikt przy zdrowych zmysłach tego nie ogarnie.

  • szponiasty napisał:

    Fakt

  • Jarpen Zigrin napisał:

    [quote:7354cee725="seth"]Żenująca lista przypadkowych zdarzeń. Jednak internauci i tak będą klikać w.g sobie znanego klucza, który nie ma nic wspólnego z rzeczywistym odniesieniem się do historii. Cytując klasyka: "...ee nie znam sie" A mimo to głos zabieram. Po co? Aby sobie dodać, wszak w necie głupoty jest tyle że nikt przy zdrowych zmysłach tego nie ogarnie.[/quote:7354cee725] Jury w składzie: prof. dr hab. Andrzej Chwalba, dr hab. Igor Kąkolewski (MHP), dr Radosław Sikora, Jan Wróbel, Monika Matwiejczuk (MHP), Wojciech Duch (historia.org.pl), Sebastian Pawlina (historia.org.pl), Kamil Janicki wybrało spośród ponad 50 zgłoszeń finałową 10. Dlatego za kuriozalne uważam komentarz, że to przypadkowa zbieranina wydarzeń. W przyszłym roku ruszymy z V edycją Plebiscytu zachęcamy do zgłaszania "nieprzypadkowych" wydarzeń. Przed chwilą Trójmiejska Wyborcza zrobiła fajne zestawienie kandydatur: http://trojmiasto.gazeta.pl/trojmiasto/56,35612,11185491,Wybierz_historyczne_wydarzenie_roku__10_propozycji.html Zachęcamy wszystkich do oddawania głosów w Plebiscycie. Każde wydarzenie jest dokładnie opisane.Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17