"Zaduszki Narodowe" na szczycie Matyski w Beskidach

Bezpośrednio przed mszą świętą uczestnicy przeszli w marszu pamięci szlakiem na Matyskę. Idąc, przyglądali się scenom prezentowanym przez grupy rekonstrukcyjne. Przedstawiono m.in. polskie dzieci na Syberii, poszukujące w zmarzniętej ziemi pożywienia, niemiecki oddział eskortujący wóz z ciałem mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”, rtm. Witolda Pileckiego z oddziałem, a także celę śmierci ojca Maksymiliana Kolbego.Według jednej z organizatorek uroczystości, Jadwigi Klimondy, celem "Zaduszek Narodowych" jest przywołanie narodowych bohaterów, którzy walczyli w obronie Boga, ojczyzny i honoru. „Zasługują, by w listopadzie - miesiącu pochylania się nad mogiłami najbliższych - przystanąć na chwilę i skłonić czoło przed tymi, którzy zrozumieli, na czym polega miłość. Chrystus mówił: +nikt nie ma większej miłości od tych, którzy oddają życie za przyjaciół swoich+” - powiedziała.Na Matysce od 2005 roku wierni usypują symboliczny kurhan, który upamiętnia narodowych bohaterów. Trafiła tam już między innymi ziemia z grobów księdza Jerzego Popiełuszki, Stanisława Pyjasa, są urny z ziemią z Katynia, Miednoje, Ostaszkowa, z Peru, gdzie zostali zamordowani polscy franciszkanie Michał Tomaszek i Zbigniew Strzałkowski, z Radzymina, gdzie Polacy stoczyli bitwę z bolszewikami, a także z grobów kapłanów, którzy zginęli 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem.W tym roku do kurhanu dosypana została ziemia z różnych okolic Polski. Ma symbolizować miejsca pochówku wielu polskich bohaterów, które nie są znane i najprawdopodobniej nigdy ich nie poznamy.Góra Matyska w Radziechowach, zwana Golgotą Beskidów, to miejsce szczególne dla wiernych z diecezji bielsko-żywieckiej. Na szczycie stoi 20-metrowy krzyż, który kształtem przypomina papieski pastorał Jana Pawła II. Symbol widoczny jest z wielu miejscowości Beskidów. Wzdłuż drogi na górę powstały niezwykłe rzeźby stacji Drogi Krzyżowej. (PAP)szf/ pad/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17