Zachodniopomorskie: wkrótce decyzja, dokąd trafi wrak parowej motorówki
Dyrektor kołobrzeskiego Muzeum Oręża Polskiego Paweł Pawłowski poinformował PAP, że powiadomił o znalezisku Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku, dział morski Muzeum Narodowego w Szczecinie oraz szczecińskie Muzeum Techniki i Komunikacji.
„Liczę na szybką odpowiedź. Jeśli nikt nie będzie zainteresowany, elementy wraku prawdopodobnie trafią do zbiorów Muzeum Oręża Polskiego” – powiedział PAP Pawłowski.
Wrak 15-metrowej jednostki wydobyli z morza nurkowie z firmy Eko-Min, która prowadzi w Kołobrzegu podwodne prace saperskie, związane z budową umocnień brzegowych przez Urząd Morski w Słupsku.
Lucjan Szymanik, jeden z właścicieli firmy Eko-Min, powiedział PAP, że wrak znajdował się ok. 60 m od brzegu i leżał na głębokości 3-4 metrów. Jednostkę wydobyto z morza we fragmentach za pomocą stalowych lin i koparki.
W stosunkowo dobrym stanie dobrze zachował się kocioł parowy stateczku, z poszycia została właściwie tylko stępka. Według Szymanika wrak penetrowali wcześniej nurkowie-amatorzy, którzy wyciągnęli z niego cenniejsze elementy.
Dyrektor Urzędu Morskiego w Słupsku Tomasz Bobin powiedział PAP, że wrak znajdował się na wysokości hotelu „Marine”, w miejscu, gdzie będzie nabijana 29 ostroga. O tym, że leży tam duży metalowy element, było wiadomo z wyników skanowania dna objętego inwestycją akwenu.
Z oględzin wraku dokonanych przez archeologa Muzeum Oręża Polskiego wynika, że zatopiona jednostka była 15-metrową motorówką pilotową o stalowej nitowanej konstrukcji i parowym napędzie. Umieszczona na kotle parowym tabliczka znamionowa wskazuje, że kocioł zbudowano w 1910 r. w Cesarskiej Stoczni w Kilonii.
Dyrektor kołobrzeskiego muzeum Paweł Pawłowski zastrzega jednak, że trudno na tej podstawie wnioskować, iż stateczek również zbudowano w 1910 r. „Jednostka mogła powstać wcześniej, np. pod koniec XIX wieku” – powiedział Pawłowski.
Według niego, motorówka prawdopodobnie specjalnie została osadzona na mieliźnie i była używana prze Niemców podczas walk o Kołobrzeg w 1945 r. jako improwizowany pomost ewakuacyjny prowadzący na większe jednostki. (PAP)
sibi/ hes/
Dyskusja na dany temat:
Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >
Najświeższe wiadomości IOH News:
Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna
Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.2012-12-04 09:56:00
"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"
Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.2012-12-03 21:23:51
Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej
W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.2012-12-03 18:45:39
Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"
Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.2012-12-03 15:10:31
Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat
Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.2012-12-03 13:42:17