Zachodniopomorskie: fragment tajemniczej łodzi wydobyto w Świnoujściu

O znalezisku poinformowała PAP w środę Paulina Kubacka z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie.1,5 metrową dziobnicę, czyli belkę będącą zakończeniem dziobu łodzi, wydobyli nurkowie-saperzy pracujący przy rozminowywaniu terenu pod budowę Gazoportu. Leżała ona na dnie morza na głębokości ok. siedmiu metrów. O znalezisku poinformowali natychmiast archeologów.Element został przewieziony do Muzeum Narodowego w Szczecinie, gdzie poddany będzie konserwacji i szczegółowym badaniom."To bardzo cenne znalezisko. Nieczęsto znajduje się elementy starych drewnianych łodzi" - powiedziała Kubacka.Wyjaśniła, że drewno dębowe było przed wiekami bardzo cenione, tak, że wydobywano rozbite łodzie i drewno z nich używano do budowy kolejnych jednostek lub np. domów."Odnaleziony fragment łodzi nie przypomina żadnych znanych nam dziobnic. Różni się od tych z łodzi Wikingów czy wczesnośredniowiecznych słowiańskich. Po ustaleniu wieku znaleziska będzie łatwiej określić typ i miejsce powstania łodzi" – powiedziała Kubacka. Dodała, że na dziobnicy są ślady metalowych gwoździ.Dziobnica ma być przebadana metodą węgla C14 i przez specjalistów od dendrochronologii, nauki określającej wiek drewnianych obiektów po analizie przyrostów rocznych słojów drzewa. (PAP)szt/ abe/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17