Z okazji 11 listopada prezydent otworzył wystawę "Za Ojczyznę i Naród"

Prezydentowi towarzyszyła pierwsza dama Anna Komorowska. W otwarciu wystawy uczestniczyła też m.in. żona ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, Karolina Kaczorowska."Cieszę się, że budujemy dobry i nowy obyczaj, że przy okazji ważnych świąt, ważnych rocznic narodowych także i Kordegarda służy za takie miejsce, gdzie się odbywa przyspieszona edukacja patriotyczna" - powiedział prezydent otwierając wystawę.Jak przypomniał, tak było przy ekspozycji dokumentów związanych z Solidarnością i Konstytucją 3 maja. "Dziękuję serdecznie, że także dzisiaj taką znakomitą okazję i taką świetną lekcję patriotyzmu przy okazji święta 11 listopada stanowią insygnia związane z Orderem Orła Białego i związane bezpośrednio z prezydentem Ryszardem Kaczorowskim" - powiedział.Jak ocenił prezydent, "nic tak dobrze nie uczy patriotyzmu jak bezpośredni przykład, konkretne osoby i związane z tym nie tylko splendory, ale i dokonania".Nazwę ekspozycji "Za Ojczyznę i Naród" zaczerpnięto z dewizy orderu ustanowionej w 1921 r. "Założeniem ekspozycji było pokazanie tego najważniejszego polskiego odznaczenia państwowego jako symbolu niepodległej Polski. Order Orła Białego to odznaczenie, które funkcjonowało zarówno w Rzeczpospolitej szlacheckiej, w okresie II Rzeczpospolitej i jest przyznawane obecnie. Zawsze towarzyszyło Polsce niepodległej, dlatego z okazji Święta Niepodległości chcielibyśmy przybliżyć ten symbol niepodległej Rzeczpospolitej" - mówił PAP rzecznik Narodowego Centrum Kultury Michał Laszczkowski.Jak zaznaczają organizatorzy wystawy, historia orderu liczy ponad 300 lat i eksponatów związanych z jego dziejami jest bardzo wiele. Na wystawie znalazły się cztery - w ocenie pomysłodawców - najbardziej symboliczne z nich. Pierwszym jest miecz koronacyjny króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, używany również podczas uroczystości orderowych. Kolejny to łańcuch, na którym zawieszano odznaczenie z XVIII wieku.Trzecim eksponatem jest Order Orła Białego przekazany przez ostatniego prezydenta na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego nowo wybranemu prezydentowi Lechowi Wałęsie w 1990 roku, jako symbol ciągłości między II a III Rzeczpospolitą. Zwiedzający mogą także zobaczyć współczesną odznakę Orderu Orła Białego.Partnerem wystawy jest Zamek Królewski w Warszawie, który specjalnie na tę okazję wypożyczył niektóre eksponaty.Ekspozycja będzie czynna przez trzy dni, do 13 listopada.W czwartek prezydent odznaczył Orderem Orła Białego abp. Tadeusza Gocłowskiego, Zbigniewa Romaszewskiego i Andrzeja Wielowieyskiego. (PAP)akn/ hgt/ son/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17