XIX-wieczne młyńskie koła znaleziono podczas remontu aresztu

Niecodziennego odkrycia dokonano podczas prac na dziedzińcu aresztu. Pod warstwą ziemi znajdowały się tam cztery koła o średnicy około metra, niewiadomego pochodzenia i o nieustalonej materialnej i historycznej wartości. Dyrekcja powiadomiła urząd konserwatorski.



„Podejrzewaliśmy, że to coś z późniejszego okresu. Według wszelkiego prawdopodobieństwa są to koła żarnowe, zostały wzmocnione również metalem. Potwierdza to kwerenda archiwalna, z której wynika, że w bezpośrednim sąsiedztwie aresztu w XIX wieku stał młyn” - powiedział PAP dr Jacek Pierzak, archeolog z biura Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.



Specjaliści przypuszczają, że po rozbiórce młyna ktoś uznał koła za cenne i zakopał je w ziemi. Pierzak ocenił, że choć z punktu widzenia archeologicznego to stosunkowo późne przedmioty, to jednak znalezisko jest bardzo ciekawe.



Dyrektor aresztu, który jest miłośnikiem historii, chce wyeksponować znalezisko w centralnym punkcie dziedzińca. Jak podaje oficer prasowy aresztu, młodszy chorąży Grzegorz Kantor, pojawił się pomysł, by ekspozycja zapoczątkowała skromne muzeum na terenie aresztu i stanowiła nawiązanie do historii miasta i regionu.



„Może to być też jakaś forma resocjalizacji. Nawet gdy przeprowadzaliśmy wizję terenową, aresztanci bardzo się tym interesowali. Uznaliśmy, że jest to dobry pomysł, żeby koła były przechowywane właśnie tam” - uznał Pierzak.



Areszt Śledczy w Sosnowcu położony jest na obrzeżach miasta. W jego skład wchodzą trzy budynki penitencjarne oraz budynki administracyjny i gospodarczy. Zabudowania aresztu wzniesiono około 1905 roku, początkowo jako magazyny i budynki mieszkalne, a dopiero po II wojnie światowej zaadaptowano je dla celów penitencjarnych.(PAP)



kon/ hes/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a