Wystawa we Florencji przypomina wizytę Hitlera w 1938 roku

Na czynnej do końca października wystawie zaprezentowane zostały liczne fotografie, a także reprodukcje plakatów powitalnych i rekonstrukcje uroczystej scenografii, przygotowanej z tej okazji. Wszystkie te eksponaty są świadectwem klimatu panującego wtedy w stolicy Toskanii i tego, jak faszystowskie władze Włoch chciały ją ukazać Hitlerowi.Kuratorzy dokumentalnej ekspozycji „Powrót do porządku. Obraz Florencji przy okazji wizyty Fuehrera” wyjaśnili, że w związku z jego przyjazdem, na zakończenie podróży po Włoszech, miasto to przedstawiono mu jako swoistą mieszankę „romantycznego średniowiecza” i chwały odrodzenia z „supremacją” miejscowej kultury. Pobyt Hitlera w tym mieście, przypomniano, stał się symbolem tytułowego nowego porządku, czyli umocnionego sojuszu Trzeciej Rzeczy i Włoch, rządzonych przez Benito Mussoliniego.Niektóre dokumenty są świadectwem cichego oporu miejscowej ludności przeciwko uroczystemu podejmowaniu przywódcy reżimu i deptaniu praw, także we Włoszech. Nie brakuje również osobistych zapisków florenckich intelektualistów, pełnych ironii wobec farsy, za jaką uważali wizytę Hitlera.Wystawę określa się jako kolejną we Włoszech próbę zmierzenia się z trudnym rozdziałem faszyzmu w ich historii. (PAP)sw/ksaj/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17