Wystawa we Florencji przypomina wizytę Hitlera w 1938 roku

Na czynnej do końca października wystawie zaprezentowane zostały liczne fotografie, a także reprodukcje plakatów powitalnych i rekonstrukcje uroczystej scenografii, przygotowanej z tej okazji. Wszystkie te eksponaty są świadectwem klimatu panującego wtedy w stolicy Toskanii i tego, jak faszystowskie władze Włoch chciały ją ukazać Hitlerowi.



Kuratorzy dokumentalnej ekspozycji „Powrót do porządku. Obraz Florencji przy okazji wizyty Fuehrera” wyjaśnili, że w związku z jego przyjazdem, na zakończenie podróży po Włoszech, miasto to przedstawiono mu jako swoistą mieszankę „romantycznego średniowiecza” i chwały odrodzenia z „supremacją” miejscowej kultury. Pobyt Hitlera w tym mieście, przypomniano, stał się symbolem tytułowego nowego porządku, czyli umocnionego sojuszu Trzeciej Rzeczy i Włoch, rządzonych przez Benito Mussoliniego.



Niektóre dokumenty są świadectwem cichego oporu miejscowej ludności przeciwko uroczystemu podejmowaniu przywódcy reżimu i deptaniu praw, także we Włoszech. Nie brakuje również osobistych zapisków florenckich intelektualistów, pełnych ironii wobec farsy, za jaką uważali wizytę Hitlera.



Wystawę określa się jako kolejną we Włoszech próbę zmierzenia się z trudnym rozdziałem faszyzmu w ich historii. (PAP)



sw/ksaj/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17