Wystawa „Uniwersytet Wrocławski 1811-2011”,

Ekspozycja została przygotowana z okazji 200-lecia utworzenia Państwowego Uniwersytetu we Wrocławiu i będzie można ją oglądać w odnowionych wnętrzach muzealnych gmachu głównego przy pl. Uniwersyteckim - poinformował PAP w środę rzecznik prasowy wrocławskiej uczelni dr Jacek Przygodzki.



Na wystawie przedstawiona została historia uczelni od momentu przeniesienia Uniwersytetu Viadrina z Frankfurtu nad Odrą do Wrocławia i połączenia go z miejscową Akademią Leopoldyńską w 1811 r. Eksponaty zostały ustawione w trzech specjalnie przygotowanych pomieszczeniach - sali im. Romana Longchampsa, sali im. Stefana Banacha oraz sali pod Filarem.



„Ekspozycja sali im. Longchampsa została poświęcona m.in. dorobkowi naukowemu pracowników poszczególnych fakultetów, a o jezuickiej historii uczelni przypominają dwa berła, rektorskie i teologii katolickiej, pochodzące z Akademii Leopodyńskiej” – mówił rzecznik.



W sali im. Stefana Banacha znalazły się stare przyrządy naukowe, wykorzystywane podczas zajęć ze studentami fakultetów przyrodniczych i zoologicznych, rolniczych, medycznych oraz filozoficznych. „Dzięki prezentacjom multimedialnym zwiedzający będzie mógł także zapoznać się z instrumentarium naukowym z fizyki i astronomii, a ekrany dotykowe umożliwią oglądanie szklanych przeźroczy, używanych dawniej podczas zajęć z historii i archeologii” – dodał Przygodzki.



W ostatniej z sal wystawienniczych znalazły się zbiory biblioteki i muzeum uniwersyteckiego. Oprócz antycznej ceramiki, przykładów gotyckiego malarstwa ołtarzowego i krucyfiksów z kości słoniowej, pokazane zostaną także rękopisy m.in. odzyskana we wrześniu 2011 r. średniowieczna encyklopedia Thomasa Cantimpratensisa.



Wystawa będzie otwarta dla publiczności do 11 kwietnia 2012 r.



Obchody jubileuszu 200-lecia Uniwersytetu we Wrocławiu związane są z rozkazem gabinetowym króla Fryderyka Wilhelma III z dnia 3 sierpnia 1811 r., na mocy którego połączono Akademię Leopoldyńską, składającą się z dwóch wydziałów: teologii katolickiej i filozofii, z założonym w 1506 r. Uniwersytetem we Frankfurcie nad Odrą, zwanym Viadriną.



Nowa uczelnia miała pięć wydziałów. Największym był wydział filozofii, który obejmował zarówno nauki humanistyczne, jak i przyrodnicze. Wydarzenie z 1811 r. uważa się za moment utworzenia pruskiego uniwersytetu państwowego. Ta data, obok roku 1702, kiedy to z inicjatywy zakonu jezuitów powołana została Akademia Leopoldyńska, oraz roku 1945, kiedy uczelnia wznowiła działalność po wojnie, jest jedną z przełomowych w historii Uniwersytetu Wrocławskiego.(PAP)



mic/ abe/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a