Wystawa "Piłsudski 48 odsłon" w Fotoplastikonie Warszawskim

Na wystawie "Piłsudski 48 odsłon" znajdą się przekształcone w trójwymiarową wersję zdjęcia, wyselekcjonowane z ponad tysiąca fotografii pochodzących m.in. ze zbiorów Muzeum Historii Polski, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku czy z kolekcji prywatnych.



"Wybierając te zdjęcia zależało nam przede wszystkim, by zaprezentować Józefa Piłsudskiego nie tylko jako polityka, ale także jako człowieka. Chcieliśmy pokazać fotografie ciekawe, zwłaszcza do prezentacji w technice stereoskopowej, w której interesujący powinien być także drugi i trzeci plan. Patrząc na te zdjęcia, nigdy wcześniej nie pokazywane w technice trójwymiarowej, możemy odnieść wyjątkowe wrażenie ożywienia postaci, przedstawienia jej w sposób dynamiczny, w ruchu, działaniu" - opowiadała PAP kierująca Fotoplastikonem Warszawskim Lena Dąbkowska-Cichocka.



Na fotografiach można zobaczyć m.in. kamienicę, w której mieszkali rodzice Piłsudskiego oraz jego zdjęcie z dzieciństwa w towarzystwie brata Bolesława. Później widzimy dorosłego już marszałka w towarzystwie wojskowych współpracowników czy znanych polskich polityków takich jak Ignacy Mościcki czy Gabriel Narutowicz. Na dalszych fotografiach zaprezentowano obchody rocznic odzyskania niepodległości z lat 20. i 30. XX wieku, pierwszą dokonaną przez marszałka dekorację orderem Virtuti Militari oraz zdjęcia rodzinne z żoną i córkami. Cykl zamykają fotografie z pogrzebu Piłsudskiego na Wawelu.



"Mamy nadzieję, że te zdjęcia prezentujące ważny fragment XX-wiecznych dziejów Polski, przyczynią się także do zwiększenia zainteresowania historią wśród młodzieży. Liczymy, że kiedy zobaczą np. fotografię marszałka z maja 1926 roku, na moście Poniatowskiego w otoczeniu wojskowych, czytającego jakieś dokumenty, zaciekawi ich to i zapragną poznać historię tej sytuacji. Zainteresować ich może także historia konia Piłsudskiego występującego na zdjęciu z jego pogrzebu. Nie była to bowiem już sławna Kasztanka marszałka, tylko jej córka, która przejęła po matce funkcję oficjalnego wierzchowca Józefa Piłsudskiego" - dodała Dąbkowska-Cichocka.



Wystawa "Piłsudski 48 odsłon" będzie dostępna dla zwiedzających do 30 listopada. (PAP)



akn/ abe/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17