Wystawa o stanie wojennym na początek rocznicowych obchodów w Białymstoku

Przygotował ją białostocki oddział Instytutu Pamięci Narodowej, z okazji 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Wystawa rozpoczęła miejscowe obchody tej rocznicy.Prezentowana jest na placu przed białostocką katedrą. Na planszach w formie kalendarza są m.in. zdjęcia, przedruki dokumentów czy ulotek, opisane są także najważniejsze wydarzenia z okresu stanu wojennego.Jest m.in. zdjęcie generała Wojciecha Jaruzelskiego podczas występu w telewizji, kiedy ogłosił stan wojenny. To także fotografie i opis tragicznej w skutkach pacyfikacji kopalni „Wujek”, gdzie 16 grudnia 1981 roku od milicyjnych kul zginęło 9 górników, 21 innych doznało ran postrzałowych.Są też wpisy dotyczące Białegostoku, np. „spacerów” młodych ludzi przez centrum miasta w czasie trwania dzienników informacyjnych. Była to forma protestów społecznych przeciwko polityce i propagandzie. Według informacji zaprezentowanych na wystawie, w pierwszym takim spacerze wzięło udział ok. tysiąca osób, w kolejnych było ok. czterech tysięcy uczestników, głównie młodych ludzi.Jak powiedział dyrektor białostockiego oddziału IPN prof. Cezary Kuklo, wystawa skierowana jest ona przede wszystkim do młodych ludzi, aby mogli zapoznać się z historią, której nie znają, aby „zrozumieli tragiczne wydarzenia, których nie przeżyli”.Kuklo podkreślił, że w najnowszej historii nie ma wydarzenia, które by "w podobnym stopniu jak stan wojenny wpływało na dzisiejszą rzeczywistość”. Zaznaczył, że pamięć o stanie wojennym wciąż nie jest jednoznaczna, ciągle trwa spór m.in. o to, czy wprowadzenie stanu wojennego i związane z nim zbrodnie mogą być usprawiedliwione.Metropolita białostocki abp Edward Ozorowski, który patronuje białostockim obchodom 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, powiedział, że wystawa jest nie tylko po, aby „patrzeć i wspominać” ale również po to, by była nauką na dzisiaj.Obchody w mieście organizują wspólnie: zarząd Regionu Podlaskiego NSZZ "Solidarność", Instytut Pamięci Narodowej, Klub Więzionych, Internowanych i Represjonowanych oraz Niezależne Zrzeszenie Studentów.W trakcie kilkudniowych obchodów zaplanowano również promocję książki "Województwo białostockie w ocenie SB 1980-1985" wydanej przez IPN w Białymstoku. W dniu rocznicy, 13 grudnia, uczestnicy uroczystości - jak co roku - przejdą pod pomnik błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, gdzie złożą kwiaty. Na Rynku Kościuszki studenci będą prezentować umundurowanie milicji, planowana jest też rekonstrukcja pacyfikacji manifestacji. (PAP)swi/ rof/ tot/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17