Wystawa o Polskim Państwie Podziemnym w Rzeszowie

Na 47 panelach na ogrodzeniu oddziału IPN znalazły się zdjęcia, fotokopie dokumentów i plakaty pokazujące strukturę Państwa Podziemnego na Podkarpaciu.Ekspozycję przygotował miejscowy oddział IPN. "Autorzy wystawy pokazali formy oraz metody walki m.in. akcje sabotażowe i dywersyjne, wywiad i kontrwywiad Armii Krajowej, konspiracyjną łączność, aprowizacje, a także działalność informacyjną i propagandową" - - powiedziała Małgorzata Waksmundzka-Szarek z rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.Wystawa przedstawia także przygotowania, przebieg i skutki akcji "Burza" na terenie podokręgu AK Rzeszów oraz sytuację na Rzeszowszczyźnie po wkroczeniu Armii Czerwonej. Przedstawiono też rozbicie komendy podokręgu AK Rzeszów oraz represje sowieckie wobec żołnierzy podziemia.Przywołano sylwetki osób zaangażowanych w konspirację, dowódców, żołnierzy, łączniczek, kurierów, kapelanów, ludzi którzy przez lata byli we własnym kraju traktowani jak obywatele drugiej kategorii.Na terenie dzisiejszego Podkarpacia struktury Polskiego Państwa Podziemnego powstały już na jesieni 1939 r. W przededniu akcji "Burza" AK miała w regionie 50-60 tys. zaprzysiężonych żołnierzy.Struktury Polskiego Państwa Podziemnego na Rzeszowszczyźnie należały do najsilniejszych i najlepiej rozwiniętych w Polsce. Żołnierze rzeszowskiego ZWZ/AK w okresie powojennym organizowali antykomunistyczne podziemie, m.in. IV Zarząd zrzeszenia Wolność i Niezawisłość z ppłk. Łukaszem Cieplińskim na czele potocznie nazywany jest zarządem rzeszowskim, bo tworzyli go oficerowie struktur AK z tego regionu.(PAP)kyc/ ls/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17