Wystawa o Nowej Marchii w Słubicach

Nowa Marchia to określenie obszaru Marchii Brandenburskiej położonego po wschodniej stronie Odry. W wyniku II wojny światowej Nowa Marchia została włączona do Polski, zachowując liczne świadectwa niemieckiej kultury, zwłaszcza historyczne budowle.Na 25 tablicach zwiedzający wystawę w foyer Collegium Polonicum mogą zobaczyć aktualne i historyczne ilustracje miast, klasztorów, pałaców i dworków, znajdujące się w Nowej Marchii. Aktualne fotografie wykonał poczdamski fotograf Mathias Marx.Ten historyczny kraj obejmuje obszar na północ od linii Warta-Noteć, na wschód od Dolnej Odry i na zachód od rzeki Drawa. „Po wojnie przyłączenie tego obszaru do Polski i całkowita wymiana ludności pozostawiły u uciekających i wypędzonych uczucie wykorzenienia, prowizoryczności i wyobcowania. Podobne doświadczenia mieli polscy przesiedleńcy z kresów wschodnich” – powiedziała rzeczniczka Collegium Polonicum Ewa Bielewicz-Polakowska.Dziś Nowa Marchia jest częścią polskich województw: lubuskiego i zachodniopomorskiego i należy do polsko-niemieckiego Euroregionu Viadrina.Wystawę można zwiedzać do 24 października. (PAP)mrd/ ls/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17