Wystawa "Nasi Izraelczycy - Losy polskich Żydów w Izraelu"

Na czynnej od poniedziałku w Galerii Plenerowej na stołecznym Krakowskim Przedmieściu ekspozycji przygotowanej przez Ambasadę Izraela wspólnie z Naczelną Dyrekcją Archiwów Państwowych znajdzie się ponad 20 plansz przybliżających sylwetki pochodzących z Polski wybitnych i zasłużonych obywateli Izraela."Są to w większości osoby, które się tu urodziły lub których rodzice pochodzą z Polski. To zarówno politycy, jak i artyści, pisarze, malarze czy naukowcy. Osoby te, urodzone w Polsce i współtworzące państwo Izrael, przez cały czas jednak czuły się związane z naszym krajem. Pomysł wystawy narodził się podczas rozmowy naszego attache kulturalnego z wicedyrektor Archiwów Państwowych. Wymienili się oni wówczas spostrzeżeniem, że wielu wybitnych obywateli Izraela lub ich rodziców pochodzi z Polski. Doszli także do wniosku, że temat ten jest u nas mało znany i warto go przybliżyć. Celem wystawy jest też pokazanie, że korzenie państwa Izrael, jego życia politycznego, kulturalnego i społecznego sięgają Polski, a duma z ich osiągnięć może łączyć Izraelczyków i Polaków" - opowiadał PAP Mateusz Pigoń z Ambasady Izraela.Na wystawie będzie można zobaczyć fotografie Izraelczyków o polskich korzeniach, dotyczące ich dokumenty, notki biograficzne czy cytaty z ich wypowiedzi na temat Polski. Wśród wyeksponowanych dokumentów znajdą się m.in. fragmenty dzienników pierwszego premiera Izraela Dawida Ben Guriona; kopia indeksu z Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie prawo studiował inny szef izraelskiego rządu Menachem Begin czy pismo zaświadczające, że ojciec b. naczelnego rabina Izraelaa Israela Meir Lau był absolwentem studiów rabinackich w Piotrkowie Tryb.Przy planszach poświęconych muzykom - Chawie Alberstein oraz Edwardowi i Alonowi Olearczykom znajdą się odtwarzacze z ich muzyką. Będzie można także obejrzeć kopie fałszywych dowodów osobistych wystawionych na fałszywe aryjskie nazwiska używanych przez bojowników z getta warszawskiego Cywię Lubetkin i Antka Cukiermana.Na 20 planszach znajdą się m.in. biografie znanych polityków: Dawida Ben Guriona, Menachema Begina, Szymona Peresa, Chajki Grossman-Orkin czy Emmy Levine-Talmi; b. naczelnego rabina Izraela Israela Meir Lau; powstańców z getta warszawskiego Cywii Lubetkin i Antka Cukiermana oraz artystów, pisarzy i naukowców: Szmuela Josefa Agnona, Alony Frankel, Uri Orleva, Miriam Akavii, Edwarda i Alona Olearczyków, Chawy Alberstein, Lii Koenig-Sztopler, Mordechaja Ardona i Aarona Kacira.Ekspozycja przybliża również biografie wybitnych obywateli Izraela, których rodzice pochodzili z Polski. Są wśród nich pisarz Amos Oz, poeta Etgar Keret, przewodnicząca Sądu Najwyższego Izraela Dorit Beinisch oraz laureat Nagrody Nobla w dziedzinie chemii Aaron Ciechanower.Wystawa "Nasi Izraelczycy - Losy polskich Żydów w Izraelu" będzie dostępna dla zwiedzających do 27 czerwca. (PAP)akn/ ls/ mlu/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17