Wystawa komiksów o stanie wojennym w Muzeum Wojska w Białymstoku

Na wystawie „Stan wojenny. 30 lat po...” prezentowane są plansze z komiksów nadesłanych na konkurs organizowany przez muzeum. Komiksy dotyczą stanu wojennego lub są inspirowane wydarzeniami z tamtego okresu.Sala wystawiennicza zaaranżowana jest na pokój z lat 80. ubiegłego wieku. Jest tam wersalka z narzutą, dywan, fotel, tranzystorowe radio i stary telewizor, z naklejonym czarno-białym zdjęciem generała Wojciecha Jaruzelskiego podczas ogłaszania stanu wojennego. W oknach umieszczono fotografie z tamtego okresu.Na wystawie można zobaczyć m.in. komiks Grzegorza Janusza i Tomasza Niewiadomskiego, który zdobył w konkursie pierwszą nagrodę. „Noc bałwana” opowiada historię dwóch milicjantów, którzy patrolując w nocy ulicę, zobaczyli bałwana „wichrzyciela” w ciemnych okularach, przypominającego Wojciecha Jaruzelskiego. Na różne sposoby starają się usunąć go, bo jak mówią między sobą: „godzina milicyjna niedługo się skończy, ludzie wyjdą na ulicę, zobaczą...”. Bałwana udaje im się zniszczyć, ale okazuje się, iż ulepiono go na popiersiu Włodzimierza Lenina.Inną nagrodzoną pracą jest komiks Romana Gajewskiego. Za pomocą samych obrazków przedstawia on historię podzieloną na trzy części. Najpierw mały chłopiec z zafascynowaniem ogląda serial „Czterej pancerni i pies”, później jako młody chłopak, w czasie stanu wojennego dowodzi czołgiem. Ostatnia część „Trzydzieści lat po...” pokazuje bohatera już jako dorosłego człowieka, który odwiedza wnuka, a ten gra w telewizyjną grę, w której trzeba zabić Osamę bin Ladena.Są też komiksy pokazujące ważne wydarzenia z okresu stanu wojennego. To prace m.in. Macieja Jasińskiego o pacyfikacji kopalni „Wujek” czy zabiciu ks. Jerzego Popiełuszki. Natomiast prace Marzeny Sowy pokazują życie w latach 80. ubiegłego wieku, widziane oczami dziecka. To np. plansza, gdzie samotna małą Marzi (imię bohaterki komiksu) otaczają milicjanci, a w kadrze widać tylko ich nogi.Jak powiedział PAP kurator wystawy Marcin Koziński z Muzeum Wojska w Białymstoku, muzeum zdecydowało się pokazać komiksy, bo jest to ciekawa i interesująca forma przedstawienia historii. Uważa też, że w taki sposób do poznania danej historii można zachęcić więcej osób.Koziński powiedział, że komiks towarzyszył okresowi stanu wojennego niemal od początku. Pierwszy komiks z rysunkami znanego satyryka Jacka Fedorowicza powstał w 1984 roku, a dotyczył powstania i działalności „Solidarności” do ogłoszenia stanu wojennego. Był on wydany w drugim obiegu. Jest też prezentowany na wystawie w muzeum.Komiksy, oprócz prezentacji w muzeum, można też oglądać, w formie plansz, w kilkudziesięciu miejskich autobusach. Pokazywane są tam prace nagrodzone w konkursie.W ramach wystawy, która potrwa do lutego, w muzeum mają się odbywać pokazy filmów i lekcje muzealne. Wydana została antologia z nagrodzonymi komiksami. W planach jest też zorganizowanie warsztatów komiksowych. (PAP)swi/ rof/ ls/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17