Wynalazek łuku i strzał wymagał zaawansowanego myślenia

Łuk i strzały pojawiły się w dziejach ludzkości ok. 64 tys. lat temu. Świadczą o tym znaleziska z Afryki Południowej. Najnowsze badania, których wyniki opublikowano w "Cambridge Archaeological Journal", koncentrowały się na zagadnieniu, co było potrzebne – zarówno w sensie mentalnym, jak i zasobów oraz technologii – żeby mogło dojść do skonstruowania łuku i strzał.Łuk i strzały to narzędzia komplementarne, czyli uzupełniające się. Jedno bez drugiego nie spełnia swej zasadniczej funkcji. Oznacza to, że i łuk, i strzały musiały być doskonalone we wzajemnym powiązaniu.Około 2,5 mln lat temu człowiek po raz pierwszy użył narzędzi do wytworzenia innych narzędzi, a następnie do konstruowania narzędzi złożonych, takich jak drewniane włócznie z krzemiennymi ostrzami (ok. 200-300 tys. lat temu).Inne komplementarne narzędzia to na przykład igła z nitką, wędka i żyłka czy młotek i kowadło.Jednak łuk i strzały to wyjątkowy przypadek. Okazuje się, że do ich wytworzenia potrzeba co najmniej dziesięciu innych narzędzi. Przy tym wykorzystuje się ok. 22 surowce i trzy półprodukty. Wytworzenie prostego łuku przebiega na pięciu etapach, ponadto dalsze są niezbędne, żeby wytworzyć strzały.Jak podkreślają naukowcy, był to proces wymagający poznawczo we wczesnej fazie rozwoju Homo sapiens. Wymagał planowania i kooperacji, a następnie opanowania techniki strzelania.(PAP)krx/ agt/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17