Wydobyto kotwicę z flagowego okrętu Czarnobrodego

Ważącą 1364 kg kotwicę wydobyto 26 maja z zakopanego w ławicy piasku wraku brygu. Wszedł on na mieliznę nocą w listopadzie 1718 roku i spoczywa w płytkich, ciemnych wodach zatoki w pobliżu Beaufort, na głębokości 15 m. Jest to jedna z trzech kotwic tzw. kotwica główna. Mniejszą kotwicę, manewrową, wydobyto w październiku 2009. Konserwacja obu kotwic potrwa około czterech lat.Wrak odnaleziono w 1996 roku, ale ze względu na konieczność zebrania funduszy na badania, prace archeologiczne rozpoczęto kilka lat temu – poinformował Departament Zasobów Kulturowych stanu Północna Karolina.Według badających Queen Anne's Revenge naukowców, podmorskie stanowisko wokół wraku zawiera około 250 tys. artefaktów wszelkiego typu pochodzących z końca XVIII wieku m.in. armat, broni ręcznej, kul, szkła, paciorków, monet złotych i srebrnych, zastawy porcelanowej, a nawet fragmentów lin. Na wraku znajdowało się 225 tys. ołowianych kul oraz fragmentów amunicji działowej i ręcznej oraz 25 dział różnych kalibrów – od kartaczownic po małe falkonety. Wiele z nich było nadal załadowanych.Edward Teach „Czarnobrody” (Blackbeard), dowodzący Queen Anne's Revenge, był jednym z ostatnich sławnych piratów. Urodzony w 1680 roku, początkowo od 1716 roku działał jako kaper króla Anglii, atakując statki francuskie w Indiach Zachodnich i wokół wybrzeży kolonii brytyjskich w Ameryce Północnej. Wtedy to zdobył swój flagowy bryg Queen Anne's Revenge, poprzednio francuski bryg do przewozu niewolników La Concorde.Zorganizował ostatni związek piracki złożony z karaibskich piratów. Jego flota, licząca 9 statków i około 600 ludzi zablokowała port Charleston w Południowej Karolinie. Po zakończeniu wojny angielsko-francuskiej Teach zdał się na parol królewski, ale wkrótce wrócił na morze i stał się znanym z okrucieństwa piratem atakującym wszystkie statki. Przypisywano mu chorobę psychiczną. Kiedy odesłał do Zatoki Beauforta swój flagowy okręt i przesiadł się na mniejszy slup Adventurer, stał się celem ataku dwóch slupów Royal Navy pod dowództwem por. Roberta Maynarda. 22 listopada 1718 roku zginął w zaciętej walce.(PAP)mmej/ krf/
Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17